Kerpel-Fronius Gábor Kolozsváron: Az erdélyi magyaroknak is meg akarjuk mutatni, hogy létezik egy másfajta politikai kultúra

2022. október 24. – 14:08

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Nincs családi vagy kulturális kötődése Erdélyhez, ugyanis a Kerpel-Fronius család a dél-bánsági Versecről származik, ám október 23-án Kolozsváron emlékezett az 1956-os forradalom hőseire Kerpel-Fronius Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese, a Momentum elnökségi tagja, aki a Pluralizmus Erdélyben kezdeményező csoport meghívására érkezett Kolozsvárra.

A programok között szerepelt egy közönségtalálkozó is, a politikus a Planetárium kávézóban Mostis Gergővel beszélgetve számolt be eddigi közéleti pályafutásáról, illetve azokról a témákról, amelyek számára önkormányzati vezetőként fontosak. Így a vendég ifjúságpolitikáról, városfejlesztésről, részvételi modellekről is beszélt a hallgatóságnak.

Meglátása szerint a politika professzionalizálódásával egyre távolabb kerülnek a közösségek a döntéshozatali mechanizmusoktól, elvesztik bizalmukat a hivatalokban, a politikum pedig könnyen az autokrácia felé sodródik, ez történik ma Magyarországon is. A budapesti önkormányzatban éppen emiatt az erős részvételiséget képviseli, a közösségi gyűléseket, ahol a lakosság és szakértők bevonásával próbálnak megoldásokat találni olyan 21. századi kihívásokra, mint a klímaválság, a nagyvárosi légszennyezés csökkentése, a közösségi közlekedés modernizálása, a lakhatási problémák megoldása. „Fel akarunk mutatni egy másfajta politikai kultúrát” – mondta Budapest főpolgármester-helyettese.

Az Erdélyt és az erdélyi magyarságot érintő kérdések sem hiányoztak, a Transtelex is kérdezett Budapest főpolgármester-helyettesétől.

A Momentum Mozgalom megalakulásától kezdve nagy hangsúlyt helyez a magyarságpolitika megújítására, mondta el Kerpel-Fronius és felidézte, hogy annak idején a Minority Safepack kezdeményezéshez is az elsők között csatlakozott a magyarországi ellenzéki politikai alakulat.

Mindemellett egy sokszínű érdekképviseletre van szükség, amelyet az anyaországból lojalitást el nem várva kellene támogatni, hangsúlyozta Fronius, hozzátéve, hogy meggyőződése, hogy a kisebbségvédelem ügye kitüntetett szerepet kell, hogy kapjon az egyesülő Európában.

Ennek kapcsán merült fel, hogy a magyarországi országgyűlési választások előtt a Momentum arról kommunikált, hogy a határon túli magyar kisebbségek számára fenntartanak egy befutó helyet a listájukon. A jelölt a sepsiszentgyörgyi származású Tomos Endre volt, aki a 2021-es Kolozsvári Magyar Napokon az RMDSZ-es önkormányzati képviselővel, Rácz Béla Gergellyel, illetve az USR helyi szervezetének akkori vezetőjével, Iacob Attilával arról vitatkozott, hogy szükség van-e még etnikai politizálásra.

Kulcsár Árpád újságíró azt kérdezte meg Kerpel-Fronius Gábortól, mi történt, hogy az ígéret ellenére az erdélyi magyarok képviseletét felvállaló Tomos mégsem került befutó helyre. A Momentum elnökségi tagja válaszában ismertette, hogy az ellenzéki pártok közös listán való indulása alaposan átrajzolta a kezdeti elképzeléseket, azonban még ennél is fontosabb volt számukra, hogy a gyenge eredmény miatt alaposan megfogyatkozott helyekből úgy gazdálkodjanak, hogy a magyarországi roma közösség képviselői is befutó helyre kerüljenek.

A Transtelex fölelevenítette azt a 2019-es eseményt, amikor a Momentum akkori elnöke, Fekete-Győr András az USR kampányrendezvényére érkezett Erdélybe, és ezt az erdélyi magyarok, illetve a hivatalos RMDSZ-es narratíva is megpróbálta „az erdélyi magyar ügy elárulásaként” bemutatni. Ez mennyire nehezítette meg azóta a Momentum helyzetét, hogy egy normális kapcsolatot építsen ki az erdélyi magyar közösséggel? – kérdeztük. Kerpel-Fronius hangsúlyozta, hogy az akkor idelátogató politikustársát számtalan támadás érte emiatt, holott mindössze annyi történt, hogy a Momentumnak az USR az európai szövetségese, az európai pártcsaládjukban összetartoznak.

„Mi úgy látjuk, hogy ha azok az értékek, amelyeket mi az európai pártcsaládon belül képviselünk, érvényesülnének a két ország vezetésében is, akkor tudnánk olyan megállapodásokat kötni, amelyeknek a romániai magyarok a nyertesei lehetnének” – jelentette ki a politikus, és példaként az átláthatóságot és kiszámíthatóságot hozta fel, többek között az Erdélybe érkező támogatások kapcsán.

„Egy olyan rendszer kiépítése volna indokolt, amely politikai pártpreferenciáktól függetlenül biztosítaná a támogatást a határon túli magyaroknak, és ne a Fidesz iránti lojalitás és megfelelés legyen a követelmény ilyenkor”

– zárta gondolatát Kerpel-Fronius. A beszélgetésen felmerült a határon túliak szavazati jogának kérdése is. A Momentum Mozgalom szilárd elvi alapvetése, hogy szerzett jogokat vissza nem veszünk: kiállunk a határon túli magyarok állampolgárságának és szavazati jogának megőrzése mellett – ismertette a politikai alakulat álláspontját az alelnök, majd zárógondolatként hozzátette, hogy egy új, másfajta Magyarország van készülőben, és ennek a jövőképnek a kialakításán dolgoznak, ebben pedig a határon túli magyaroknak is fontos helyük van.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!