Ilyen még nem volt Romániában: a túzokok védelméért 6 kilométeren a föld alá költöztettek egy elektromos vezetéket

2022. június 17. – 14:29

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A művelet összköltsége közel 300 ezer euró volt, és a nagyszalontai önkormányzat a Milvus Egyesülettel közösen valósította meg egy EU-s projekt keretében.

Az ember számára az elektromos légvezetékek a szükséges infrastruktúra jelképei. A világszerte veszélyeztetett faj, a túzok számára azonban a velük való ütközés végzetes lehet. A Bihar megyei Nagyszalontán hat kilométernyi légvezetéket cseréltek le földkábelre.

A túzok (Otis tarda) egy globálisan sérülékeny faj, állományai a huszadik században súlyos hanyatlást szenvedtek, főként élőhelyeik feldarabolódásának betudhatóan. Miután a kilencvenes években Romániában kihaltnak tekintették, a Milvus Csoport Egyesület szakértőinek elmúlt 15 évnyi megfigyelései megerősítették, hogy a sztyepp ezen ikonikus madara utolsó mentsvárát őrizte meg az országban Nagyszalonta környékén.

Elektromos légvezetékkel való ütközés következtében elpusztult túzok Magyarországon – Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Elektromos légvezetékkel való ütközés következtében elpusztult túzok Magyarországon – Fotó: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

A Nyugat Palearktis (Európa, a Közel-Kelet és Észak-Afrika) túzokállományát célzó fajvédelmi akcióterv védelmi intézkedéseket ír elő a mára széttagolt populációk megóvásának érdekében. A légvezetékekkel való ütközés jelenti az egyik legnagyobb kockázatot a faj számára, ennek elhárítására a leghatékonyabb módszer a túzokok számára legnagyobb veszélyt jelentő vezetékszakaszok föld alá helyezése. Ilyen intézkedések csak a természetvédelmi szakértők, a közigazgatás és az energiaszolgáltatók együttműködésével valósíthatók meg, és elsősorban európai projektekből finanszírozzák a megvalósításukat.

Szakértők számos tanulmányt publikáltak már ebben a témában, és Ausztriában, Magyarországon, Németországban illetve Spanyolországban is ígéretesek az eddig elért eredmények. Az a tény, hogy a romániai túzokok egyetlen életképes állománya Nagyszalonta környékén található, a szalontai önkormányzatot is arra sarkallta, hogy részt vegyen ebben a nagyszabású természetvédelmi beavatkozásban.

A lefektetett vezeték
A lefektetett vezeték

Egy, a túzokok élőhelyét átszelő, mintegy hat kilométer hosszúságú középfeszültségű légvezeték szakaszt váltottak ki föld alatti távvezetékkel. 2021 májusában történt meg a földkábel lefektetése valamint a hálózatra való csatlakozás, idén pedig a villanyoszlopok elbontására került sor. A művelet összköltsége 284.116 euróra rúg, és egy EU-s projekt keretében valósult meg.

Nagy Attila, a Milvus Transilvania Vest Egyesület ornitológusa kifejtette: „Ez egy létfontosságú intézkedés ennek a kis, ugyanakkor értékes állománynak. Nemcsak a légvezetékekkel való esetleges ütközéstől védi meg a túzokokat, hanem életterüket is kiterjeszti, hiszen az elektromos légvezetékek akadályt jelentenek a faj számára. Ezen felül más olyan madárfajokra is pozitív hatással van, mint például a gémfélék vagy a vadludak, melyeknek a túzokhoz hasonlóan nagy területekre van szükségük a táplálkozáshoz, és amelyeket szintén fenyeget a légvezetékeknek való ütközés veszélye.” (közlemény)

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!