A lengyel nők kötelesek lesznek jelenteni, ha teherbe esnek

2022. június 14. – 15:21

frissítve

A lengyel nők kötelesek lesznek jelenteni, ha teherbe esnek
Egy férfi a magasba emeli a Women Strike szimbólumát, miközben az abortusztörvény ellen tüntet Krakkóban, 2021-ben – Fotó: Beata Zawrzel / Nurphoto / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

A terhes nőket listázó elektronikus nyilvántartást hozott létre a lengyel egészségügyi miniszter. A kezdeményezést sokan vitatják, mivel a lengyel terhességmegszakítási törvény az egyik legszigorúbb az Európai Unióban.

Az intézkedés kritikusai azzal érvelnek, hogy a terhes nők elektronikus nyilvántartásának létrehozásával a lengyelországi abortusztörvény közvetve még szigorúbbá válhat.

Június elején Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter rendeletet adott ki, amely az orvosi információs rendszer (SIM) bővítését írja elő, beleértve a terhes nők nyilvántartásba vételét is, írja a Deutsche Welle nyomán a Digi24.

Ennek első, tavaly ősszel kidolgozott tervezete széles körű tiltakozást váltott ki Lengyelországban. Az ellenőrzés és a kényszerítés a kormánykoalíció Jog és Igazságosság (PiS) pártjának ideológiai rögeszméje – bírálta annak idején Donald Tusk, az ellenzéki PO, az Obywatelska Platform (Polgári Platform) vezetője.

Tomasz Grodzki, párttársa és a szenátus elnöke arra volt kíváncsi, hogy a terhességek számát összevetik-e a születések számával az illegális abortuszok üldözése céljából. A bírálatokat követően az egészségügyi miniszter visszavonta a tervezetet.

Egyházi befolyás

A 2015-ben kormányra került ultrakonzervatív Egyesült Jobboldal koalíció, amelyet az Jog és Igazságosság (PiS) és a Szolidáris Lengyelország (SP) pártok alkotnak, azonban nem mondott le az elképzelésről. A katolikus egyház befolyása a varsói végrehajtó hatalomra túlságosan nagy.

Az abortusz korlátozása ellen tüntetnek Lengyelországban, 2021-ben – Fotó: Beata Zawrzel / NurPhoto / AFP
Az abortusz korlátozása ellen tüntetnek Lengyelországban, 2021-ben – Fotó: Beata Zawrzel / NurPhoto / AFP

Az egyház jelentős szerepet játszott az abortuszra vonatkozó szabályok szigorításában, így Lengyelország a legszigorúbb törvényekkel rendelkező európai állam lett. A terhességmegszakítás csak akkor megengedett, ha a nő élete vagy egészsége veszélyben van, vagy ha a terhesség nemi erőszak eredménye.

Két héttel azután, hogy az egészségügyi miniszter aláírta az új rendeletet, hatályba lép a terhességi nyilvántartásról szóló rendelet. Az első szakaszban a bejelentés még nem lesz kötelező. 2022. október 1-jétől viszont kötelezővé válik.

„Mindent a nők érdekében”

A Szejm (a parlament alsóháza) vitája során Waldemar Kraska egészségügyi miniszterhelyettes megvédte a tervezetet: „Nem terhességi nyilvántartást hozunk létre. Csak azt szeretnénk, ha az orvosok a lehető legtöbb információhoz férnének hozzá a betegekről, hogy a lehető legjobb szolgáltatást nyújthassák számukra, és elkerülhessék az esetleges műhibákat.”

Kraska bírálta a varsói ellenzéket, amiért „hazugságokat terjeszt”. „Nem kell elmagyaráznom, hogy az orvosoknak mennyire fontos tudni, hogy a beteg terhes-e vagy sem” – tette hozzá. A nyilvántartásban egyéb információk, például a vércsoport, az esetleges allergiák vagy az implantátumok is szerepelnek majd – hangsúlyozta az egészségügyi miniszterhelyettes.

A minisztérium szóvivője, Wojciech Andrusiewicz szerint az elektronikus nyilvántartás az Európai Bizottság ajánlására jött létre, és a beteg emberek számára jobb védelmet nyújthat a külföldi utazások során.

Ellenzéki szkepticizmus

A parlamenti vitát a baloldali „Lewica” pártcsoport kezdeményezte. A párt képviselője, Agnieszka Dziemianowicz-Bak szerint „a nyilvántartást jó és rossz célokra is lehet használni”. Egy olyan hatalom kezében, amely pokollá teszi a nők életét, korlátozza a saját testükről való döntés jogát, és vészhelyzetben megtiltja a fogamzásgátlást, az adatbázis nagyon veszélyes eszközzé válhat – figyelmeztetett.

Barbara Nowaka, a PO polgári platform képviselője úgy véli, hogy a fiatal lengyel nők a varsói kormánytól való félelem miatt nem lesznek hajlandóak anyává válni. „Ez a megfélemlítés eszköze” – mondta.

A kiterjedt szociális programok ellenére a születési ráta csökken. 2022 februárjában mindössze 23 000 gyerek született Lengyelországban, ami a második világháború óta a legalacsonyabb szám egyetlen hónap alatt.

„Lengyelország nem egy El Salvador kettő”

Egy normális országban – mondta Michal Gramatyka, az ellenzéki „Lengyelország 2050” párt képviselője – egy ilyen nyilvántartás jó ötlet lenne. De Lengyelországban nem! Gramatyka a varsói ellenőrző apparátus növekvő hatalmára utalt. „Hogyan hihetnénk, hogy csak az orvosok férnek majd hozzá ehhez az adatbázishoz?” – tette fel a kérdést.

A Gazeta Wyborcza című baloldali-liberális kiadvány megpróbálta megnyugtatni a nőket. Az új szabályozásról szóló vezércikk szerzője azt írja, hogy a nőket nem fenyegeti büntetés vetélés vagy művi abortusz esetén. „Ha a regisztert nyomásgyakorlásra tervezték, akkor nem lesz hatása. A nők döntési jogát ellenző szervezetek erőfeszítései ellenére Lengyelország nem egy második El Salvador.”

El Salvadorban egy nő, aki elveszíti gyermekét, akár 30 év börtönbüntetéssel is számolhat. A jelenlegi lengyel törvények szerint az illegális abortuszra vállalkozó nők nem büntethetők. Csak azok a személyek, akik segítenek ebben vagy rábeszélik őket a terhesség megszakítására – ők börtönbüntetéssel sújthatók.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!