A tanügyi átszervezések egyelőre formai változást jelentenek, lényegi módosítást az új tanterv hozhat majd
2022. május 31. – 11:27
A szeptembertől bevezetendő szerkezeti változtatások gyakorlatilag a 2023-24-es tanévtő nyernek értelmet, amikor az új tantervet bevezetik. Ennek lényege pedig az lesz, hogy készségeket, kompetenciákat fejlesszen, és ne az anyag „elsajátítását” követelje meg, mint a jelenlegi.
Sorin Cîmpeanu oktatási tárcavezető bejelentette, május 31-én, kedden megjelenik egy miniszteri rendelet, mely az iskolák új országos működési szabályzatát tartalmazza. A változtatások egyike – mint arról már korábban beszámoltunk – hogy nem két félévből, hanem öt ún. oktatási modulból épül majd fel a tanév. Ehhez kapcsolódva a tárcavezető bejelentette: félévi dolgozatokat sem kell írni, sőt, jelentős mértékben megnövelik a tanárok autonómiáját. Azaz rájuk bízzák, miként értékelik ki a diákjaik teljesítményét, mindössze egy év végi átlagosztályzatot várnak. Illetve azt is meghatározta a minisztérium, hogy egy tantárgyból minimum N+3 jegyet kell adnia a pedagógusnak, ahol az N az adott tárgy heti óraszámát jelöli.
A korábban szintén bejelentett, tervezett módosítások között szerepel még, hogy az iskolák ősztől csak elektronikus naplókat használhatnak, ugyanakkor ezeket kötelezően ki kell majd nyomtatni, és ily módon is archiválni.
A februári vakációk időszakáról a megyei tanfelügyelőségek dönthettek. Cîmpeanu beszámolója szerint a legtöbben, azaz 30 megye döntött úgy, hogy ezt a vakációt a hónap utolsó hetében tartják, míg Bukarestben és Suceava megyében február második hetét választották vakációs hétnek. Argeș, Bihar, Beszterce-Naszód, Călărași, Kolozs, Dâmbovița, Gorj, Hunyad, Teleorman és Prahova megyékben pedig február harmadik hetében tartják majd a szünetet.
„Nem találjuk eredendően rossznak a szerkezetet, de a tartalomra vagyunk kíváncsiak”
Ferencz-Salamon Alpár oktatási szakember, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) szakmai alelnöke a Transtelex érdeklődésére elmondta, a pedagógusszövetség korábban már véleményezte a tervezetet, és nem találja eredendően rossznak az új tanévszerkezetet, viszont inkább a tartalomra lenének kíváncsiak, pontosabban arra, hogy mi szerepel majd az új tantervben.
A szakember szerint az oktatás megszervezéséről szóló módszertan egységesen kezelendő. Fontos lenne beszélni a tananyagról is, ami szerinte túl vaskos, illetve az értékelés reformját is meg kellene vitatni. Mint magyarázta, dicséretes, hogy ebben a pedagógusoknak több a mozgástere, és helyénvalónak tartja azt is, hogy háromnál több jeggyel történjen a diákok tudásának kiértékelése, mégis úgy véli, legalább ajánlás formájában kellene egy iránymutatás a kiértékelés ritmikusságára vonatkozóan. Illetve azt is pontosítani kellene, hogy az értékelés módja milyen legyen.
Elmondta, a 6-8 hetente beiktatott vakáció gondolata is – azaz hogy ne csak az 1-4. osztályoknak, hanem az 5-12-nek is legyen őszi vakációja – régóta foglalkoztatja a pedagógus szövetséget.
„Elsősorban azonban nem a forma, hanem a tartalom érdekel minket. Nem a tanév szerkezete, hanem maga a tanterv. Mindig azt bátorítjuk, hogy ha bármi változtatást terveznek a tanügyben, nézzék a rendszert holisztikusan. A reform kezdeményezőjének nagy irányvonalakat, elveket kellene meghatároznia, és ezeket ajánlás formájában kellene közölnie” – fejtette ki Ferencz-Salamon Alpár.
A diákságot is elsősorban a tartalmi kérdések izgatják. Amint Robert Avram, az Országos Diákszövetség elnöke érdeklődésünkre elmondta: ők azt javasolták a tervezet vitája során, hogy még nagyobb autonómiát biztosítsanak a tanároknak, azaz hogy az N+3-as ajánlás is kerüljön ki a módszertanból. Egyébként pedig ezt a bejelentett átszervezést nem tekintik lényegi változtatásnak, hanem csak formai kérdésnek, és ők is a tanterv módosításaira lennének kíváncsiak. Hozzátette: egyedüli jelentős módosítást a tanév szerkezetében az jelenti, hogy beiktattak egy plusz vakációt ősszel a nagyobbak számára is.
Kallós Zoltán oktatási államtitkár portálunk érdeklődésére elmondta, a szeptembertől bevezetendő szerkezeti változtatások akkor nyernek értelmet, amikor elkezdenek az új tanterv szerint oktatni. Mint megtudtuk, ennek bevezetését a 2023-24-es tanévtől tervezik, a lényege pedig az lesz, hogy készségeket, kompetenciákat fejlesszen, és ne az anyag „elsajátítását” követelje meg, mint a jelenlegi. A magyar diákok románoktatása tekintetében pl. azt, hogy nem megtanulni és felmondani kell majd irodalmi műveket, hanem a kommunikációs készséget fejlesztik, hogy a gyerek megtanulja használni a nyelvet. A két félévről az öt modulos rendszerre való áttérést az államtitkár szerint az indokolja, hogy a félév végén általában egy-másfél hét „elveszett” az ismétléssel, dolgozatírással. Lényegében egy plusz stresszt jelentett mind a diákok, mind a tanárok számára, ezt most kiiktatták. És azért jelentette be most a szaktárca a változtatásokat, mert a tanév szerkezetét érintő módosításokat legkésőbb a tanévkezdés előtt 6 hónappal be kell jelenteni.
Az új tantervvel kapcsolatban az államtitkár elmondta: ez készülőben van, és a tervek szerint jövő ősztől be is vezetik. Kérdésünkre, miszerint várható-e az, hogy egyes tantárgyakat nagyobb, másokat az eddiginél kisebb óraszámban tanítsanak, kifejtette, folyamatosan konzultálnak a szakmai szervezetekkel, mind a pedagógusokat, mind a szülőket, mind a diákokat képviselőkkel ebben a kérdésben is. A tanárok pedig, attól függően, hogy mit oktatnak, arra törekszenek, hogy megőrizzék a saját tantárgyuk súlyát a rendszeren belül. Biztosat tehát egyelőre nem lehet mondani a kérdésben. Hozzátette: komoly kihívást jelent továbbá egyes opcionális tantárgyak bevezetése, pl. a környezeti nevelés, melynek szükségessége mindenki számára nyilvánvaló, azonban nem egyszerű feladat egy ilyen komplex problémakör beemelése a közoktatásba.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!