Törvényes szintre lépett az Anghel Saligny országos beruházási terv

Törvényes szintre lépett az Anghel Saligny országos beruházási terv
Fotó: Román parlament képviselőházának Facebook-oldala

Döntő házként szavazta meg hétfőn a képviselőház az Anghel Saligny országos beruházási tervről szóló 2021/95-ös sürgősségi kormányrendeletet törvényerőre emelő jogszabályt. A tervezetet 193 képviselő támogatta, 42-en ellene szavaztak – írta az Agerpres.

A tervezet indoklása szerint a törvénnyel jogi keretet teremtenek az önkormányzatok számára olyan beruházások támogatására, amelyek az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést biztosítják a teljes lakosság számára, növelik az életminőséget, és elkerülik az elmaradott közösségek elnéptelenedésének kockázatát. A program az európai környezetvédelmi és vízügyi direktívákhoz való alkalmazkodást célzó erőfeszítések sorába tartozik – áll az indoklásban.

Egyik módosítás szerint a program keretében a 2000 főnél kisebb lélekszámú településeken is építkezési, újjáépítései, átalakítási, bővítési, rehabilitációs munkálatok végezhetők a szennyvízkezelés terén, beleértve a csapadékvíz-elvezető és esővízgyűjtő rendszereket is.

A szavazást megelőző képviselőházi vitán Claudiu Năsui, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozója azt mondta, hogy a projektet a „helyi kiskirályok” kedvéért dolgozták ki, hogy meggazdagodhassanak az adófizető polgárok pénzén. Válaszként Alfred Simonis, a Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője kijelentette, hogy az USR logikája alapján az USR-s polgármesterek is „kiskirályoknak” nevezhetők, ha fejlesztési projektekre nyújtottak be pályázatot. A Nemzeti Liberális Pártot (PNL) képviselő Florin Roman bejelentése szerint a párt megszavazta a tervezetet, mert az a fejlődést biztosítja, főleg a szegény falvak számára.

A szenátus tavaly októberben már elfogadta a tervezetet, a képviselőház most döntő fórumként szavazott róla.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!