Napok óta éhségsztrájkol a Puck Bábszínház volt igazgatója, a politikai nyomás ellen demonstrál
2022. május 6. – 17:52
Három napja éhségsztrájkol Kolozsvár főterén Emanuel Petran, a Puck Bábszínház korábbi vezetője. A Deák Ferenc/Eroilor utcában, a Memorandisták emlékműve mellett tüntető ex-igazgató azt mondta a Transtelexnek, az utóbbi két évben a személyét ért politikai támadások miatt, amelyek következtében eltávolították a bábszínház éléről és bírósági perek indultak ellene.
A román és angol nyelvű transzparensre ezt írta: „Éhségsztrájk a romániai politikai osztály és igazságszolgáltatási rendszer elleni tiltakozásként”.
Bár a színész-rendező nyolc éves intézményvezetői státusza már egy éve megszűnt, azt mondja, az őt ért igazságtalanság a mai napig nyomasztja őt és családját. A bírósági döntések ugyanis súlyos anyagi kiesést jelentettek számukra, és lelkileg is megviselték őket.
Mivel a Puck Bábszínház a Kolozs Megyei Tanács alárendeltségébe tartozik, Petran igazgatói munkáját a megyei tanács bizottsága értékelte ki, és döntött arról, hogy a versenyvizsgát követően helyébe más menedzsert kíván helyezni. A kapott értékelés azonban a volt igazgató szerint nem tükrözi a valóságot, és azt feltételezi, hogy Alin Tișe tanácselnök és Vákár István kulturális ügyekért felelős megyei tanács alelnöke keze lehet a dologban.
A volt igazgató nem tudja, hogy meddig folytatja az éhségsztrájkot, de azt mondja, kitart, amíg szükséges. Azt szeretné elérni vele, hogy felfigyeljenek a politikai nyomásra, ami szerinte az igazságszolgáltatásra is kiterjed, illetve hogy Vákárék felelősnek érezzék magukat azért, ami vele történik. Korábban a lemondásukat is kérte.
Petran álláspontja szerint nem egy magyar-román ügyről van szó, nem érte diszkrimináció a magyar tagozatot, és ezt az Országos Diszkriminációellenes Tanács is igazolta. Szerinte az „álkonfliktus” a magyarországi Bethlen Gábor Alaptól érkező 15 millió forint kapcsán robbant ki, amelyet a magyar tagozatvezetők egy csoportja hívott le. Ők voltak azok, akik az igazgatóváltás előtt a magyar tagozat diszkriminációjával álltak ki a sajtó elé. Ők ugyanis a Puck Bábszínház nevében adták le a pályázatot, de egy általuk létrehozott egyesülettel szerették volna azt a pénzt elkölteni, állításuk szerint a magyar tagozat érdekében. Petran azonban ezt nem hagyta jóvá, a pénzt így hiába hívták le és költöttek belőle, mert nem tudták elszámolni.
Petran azt mondta, neki nem a magyarországi pénzzel volt a baja, hanem azzal, hogy szabálytalan volt a pénzszerzés módja, ehhez pedig nem akarta az aláírását adni.
Alin Tișe a Știri de Clujnak úgy reagált, hogy a bábszínház korábbi vezetőjének lehetőségében áll újra versenyvizsgázni, ha pedig ő teljesít a legjobban, akkor újra betöltheti az igazgatói tisztséget. Az igazgató előző értékelésében pedig nem látott kifogásolni valót.
Emanuel Petrant például Amalia Pecicannak, a román tagozat vezetőjének munkahelyi zaklatása miatt ítélte el a Kolozs megyei törvényszék. A döntés értelmében Petrannak a 4 350 lejes perköltség mellett további 25 ezer lejt kellett fizetnie. Az erről szóló döntést követő napokban pedig a bíróság alapfokon visszadobta az Országos Diszkriminációellenes Tanács határozatát, miszerint nem érte diszkrimináció az a intézmény magyar tagozatának tagjait.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!