Szakszervezet: nemcsak a színházban van probléma, a munkahelyi zaklatás ellen kollektív védelem kell

2022. május 6. – 14:21

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Petíciót indított a munkahelyi zaklatásra vonatkozó romániai törvénykezés szigorításáért a Declic.ro civil közösség, az A.L.E.G. és az Alfa Kartell szakszervezet.

A Nicolae Ciucă kormányfőnek, Marius Budăi munkaügyi miniszternek, Gabriela Firea családügyi miniszternek, a képviselőház, valamint a szenátus munkaügyi bizottságai vezetőinek, Solomon Adriannak és Ion Rotarunak címzett petícióban kérik, hogy biztosítsák valamennyi munkavállaló védelmét a munkahelyi zaklatás bármilyen formájával szemben. Követelik azt is, hogy Románia is ratifikálja a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet Erőszak és Zaklatás Elleni Egyezményét, az ún. 190-es számú Konvenciót.

„A törvényi reform sürgősségét mutatja, hogy a következő években – különösen az ukrajnai háború miatt – Romániában egyre több külföldi állampolgár fog élni és dolgozni. Minden munkavállalónak, beleértve a migránsokat és a menekülteket is, joga van az erőszakkal és a zaklatással szembeni védelemhez” – írják.

Az A.L.E.G. jogvédő szervezet évek óta kampányol a nők elleni erőszak minden formájának felszámolását célzó szigorúbb intézkedésekért. A munkahelyi zaklatással kapcsolatban régóta szorgalmazzák a 190-es konvenció ratifikálását. Az Alfa Kartell országos szakszervezet is idén március 8-ra, a nők nemzetközi napjára már követelte a román kormánytól a nemzetközi egyezmény ratifikálását. Felhívták a figyelmet arra, hogy egy felmérés szerint a romániai munkavállalók 44%-át már érte szexuális zaklatás a munkahelyén.

A petíció mostanra időzített indítása ugyanakkor egyértelműen összefüggésben van azzal, hogy vasárnap a Gopo-gálán Viorica Voda színésznő nyilvánosság elé állt és beszélt az őt ért munkahelyi szexuális zaklatásokról és bántalmazásokról, és amelynek nyomán a romániai színházi és filmes szakmában (és nemcsak) elindult egy diskurzus a nők elleni erőszakról.

Viorica Vodă bátorságról tett tanúbizonyságot, hogy nyilvánosan beszéljen az őt ért szexuális zaklatásokról, és a traumák, amelyeket átélt, sok munkavállaló számára jelentenek kollektív traumát

– írja a petíciót ismertető közleményében a szakszervezet. „A probléma nemcsak a színházban van, hanem mindenhol, ahol a felettesek a hatalmi viszonyokat használják fel valakinek a kihasználására. Meg kell mutatnunk Vioricának és a többi embernek, aki nyilvánosan akar beszélni az átélt visszaélésekről, hogy nincsenek egyedül. Támogatnunk kell őket, fel kell erősítenünk a hangjukat, és küzdenünk kell a rendszer igazságtalanságai ellen” – írja posztjában a szakszervezet.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!