A globális védelmi kiadások tavaly átlépték a 2 ezer milliárd dolláros határt

2022. április 25. – 12:43

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A hadiipari befektetések várhatóan tovább nőnek majd, de az orosz invázió más típusú kihívásokkal is szembesítette a világot.

Rekordot döntöttek a globális védelmi kiadások tavaly: átlépték a 2 ezer milliárd dolláros határt, és a növekedés folytatódni fog, mivel az európai országok az ukrajnai orosz invázióra válaszul bővítik fegyveres erőiket – írja a Bloomberg nyomán az Agerpres.

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) hétfőn közzétett jelentése szerint 2021-ben a világ országai összesen 2,113 billió dollárt költöttek védelemre, 0,7%-kal többet, mint 2020-ban. A védelmi kiadások azonban a globális bruttó hazai termék 2,2%-át tették ki, 0,1 százalékponttal kevesebbet, mint 2020-ban, köszönhetően annak, hogy a világgazdaság gyorsan helyreállt a világjárványból.

A SIPRI adatai szerint a 2011 és 2014 közötti rövid csökkenő időszakot követően a globális védelmi kiadások hét egymást követő évben növekedtek. Ezenkívül az ukrajnai inváziót követően több európai kormány tett ígéretet arra, hogy növeli a fegyveres erők képességeit erősítő kiadásokat.

„Európa már eddig is emelkedő tendenciát mutatott, és ez a tendencia felgyorsul és erősödik” – mondta Lucie Beraud-Sudreau, a SIPRI katonai kiadásokért felelős igazgatója.

2021-ben az USA megőrizte vitathatatlan vezető szerepét a védelmi kiadások terén, a globális kiadások 38%-ával, azaz 801 milliárd dollárral, ami a növekvő infláció miatt 1,4%-kal kevesebb, mint 2020-ban. Európa védelmi kiadásai 2021-ben a világ összes védelmi kiadásának 20%-át tették ki, míg Kína védelmi költségvetése, amely a világ második legnagyobbja, a becslések szerint a globális védelmi kiadások 14%-át tette ki.

Mivel az európai országok Svédországtól Spanyolországig ígéretet tettek védelmi költségvetésük növelésére, az első jelek arra utalnak, hogy a fegyverrendszerek korszerűsítése és javítása lesz a legfontosabb prioritás – mondja Lucie Beraud-Sudreau. Ilyen körülmények között az európai országoknak választaniuk kell a világ más részein működő fegyvergyártóktól származó katonai felszerelések gyors beszerzése vagy a helyi védelmi ipar finanszírozásának növelésével történő hosszabb távú megközelítés között.

Nem a fegyvervásárlás az egyetlen olyan szükséglet, amelyre Oroszország ukrajnai inváziója kapcsán derült fény. „Láthatjuk, hogy az orosz erők előtt álló számos kihívás olyan dolgokkal kapcsolatos, mint a logisztika, az üzemanyag, a gumiabroncsok és a biztonságos kommunikáció. Ezek beszerzése talán kevésbé látható, de az ukrajnai helyzet megmutatta a külső megfigyelőknek, hogy mennyire fontosak ezek a dolgok egy háborúban” – mondta Lucie Beraud-Sudreau.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!