A hazafias tanórák keretében az ukrajnai inváziót igyekszenek igazolni a gyerekek számára. Ősztől kötelezik a zászlófelvonást és a himnuszéneklést is.
A The Guardian egy szentpétervári szülőt kérdezett az új tantervről, aki elmondása szerint dühös lett, amikor meghallotta, hogy a fia középiskolájában különórákat tartottak az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
„Felhívtam őket, és megmondtam nekik, hogy ez nevetséges” – mondta a férfi. „Mi vagyunk a szülők, és nekünk kellene beszélnünk a gyerekeknek a hazafiságról és a »különleges műveletről«, nem az iskoláknak”.
Hasonló előadásokat tartottak a diákoknak az ország többi iskolájában is, melyeken elítélték az ukrajnai „fasisztákat”, és azt sugallták, hogy Oroszország „önvédelemből” cselekszik. A szentpétervári szülő elmondta, hogy különösen dühös volt a második világháborúval való összehasonlítás miatt, amit „megbocsáthatatlannak” nevezett.
„Az iskolai tisztviselők vállat vontak, és azt mondták, hogy ezek az utasítások. Undorodom ettől ez egésztől” – mondta.
Oroszországban amellett, hogy átírják a tanterveket, hogy igazolják az inváziót, azt is készülnek bevezetni, hogy az iskolákban szeptembertől reggelente vonják fel a nemzeti zászlót, és énekeljék el himnuszt.
Az orosz oktatási minisztérium közleménye szerint a történelem már az első osztálytól kezdve kötelező tantárgy lesz.
„Soha nem fogjuk megengedni, hogy azt írják a tankönyvek, hogy rosszul bántunk más nemzetekkel, a testvérnemzeteinkkel, Ukrajnával és Fehéroroszországgal” – mondta Szergej Kravcov oktatási miniszter. „Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a történelmi emlékezet megmaradjon” – jelentette ki.
Amikor Oroszország a múlt héten vitatott győzelmet aratott Mariupolban, Andrej Turcsak, a kormányzó Egységes Oroszország párt vezetője a város egyik helyi iskolájában arról beszélt a diákoknak, hogy: „A győzelem a miénk lesz. Az ellenséget legyőzzük, és végre békés élet lesz ezen a földön... felszabadítjuk ezt a területet, és megtisztítjuk a fasiszta démonoktól”.
Ugyanakkor a tanárokra is újfajta nyomás nehezedik, időnként arra kényszerítik őket, hogy háborúpárti fotókat készítsenek a gyerekekkel. Továbbá arra is, hogy eltitkolják a háborúellenes érzéseiket a diákjaik elől. „Sok tanárt ismerek, akik elrejtették online profiljukat, és nagyon óvatosan beszélnek politikáról az iskolában” – mondta Maria, egy voronyeci középiskola tanára.
Az orosz tanügyminiszter a múlt héten arról tájékoztatta Putyin elnököt, hogy már elkezdték kidolgozni az „A különleges művelet céljairól: népünk megsegítéséről, a nácitlanításról, Donbász demilitarizálásáról” szóló leckéket.
A cél pedig az, hogy felvegyék a harcot az „Oroszországról szóló dezinformáció és a hamis hírek áradatával”.
Az új tankönyvek egyelőre nem kötelezőek – jegyezte meg egy moszkvai magániskola történelemtanára. De úgy tűnik, hogy az állami iskolák sok tanára és igazgatója önszántából használja ezeket, vagy azért, mert támogatják a háborút, vagy mert úgy gondolták, hogy „a nagy testvér figyel”.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!