
A tényleges szám feltehetően ennél magasabb, hiszen vannak magánszemélyek, akik nem jelentik be vendégeiket a hatóságoknál.
Április 14-én 10092 ukrán állampolgár érkezett Romániába, ez 7,5 százalékkal több az előző napon jegyzettnél; a bevándorlási főfelügyelőség menekültszállásainak telítettsége jelenleg 72 százalékos – tájékoztatott pénteken a belügyminisztérium. Az ukrán-román határátkelőknél 6394, a Moldovai Köztársasággal közös határátkelőknél pedig 1628 ukrán állampolgár lépett be az országba. A háború kezdetétől csütörtök éjfélig 714.260 ukrán állampolgár érkezett Romániába, írja az Agerpres.
Hány ukrajnai állampolgárról tudnak Erdélyben a bevándorlási felügyelőségek?
16 erdélyi megyébe küldtünk ki közérdekű adatigényléseket a belügyminisztériumhoz tartozó bevándorlási felügyelőségek megyei irodáiba, miután Kovászna megyében azt az információt kaptuk, hogy a legpontosabb nyilvántartásuk ezeknek az irodáknak van a megyében tartózkodó ukrán állampolgárokról. A prefektúrák általában a különböző intézményektől hozzájuk befutó adatokat összesítik, a megyei sürgősségi helyzetek felügyelőségei (ISU) pedig azokat az adatokat gyűjtik, mint például hány személy után kérték az elszállásolók a hivatalosan járó lakhatási és ellátási támogatást.
Április 15-éig Kovászna megyén kívül csupán négy megyéből kaptunk választ, de az már ezekből a töredékes válaszokból is kiderül, nem mindenhol tudnak olyan adatokról a bevándorlási felügyelőségek, mint a regisztrált ukrajnai állampolgárok korcsoportok szerinti megoszlása, vagy hogy magánszemélyeknél, illetve hivatalosan regisztrált befogadóhelyeken vannak-e elszállásolva.
Voltak olyan irodák, amelyek a prefektúrához irányítottak, mondván, ők az illetékesek abban, hogy az összes kérdésre választ adjanak. Nekik csak olyan nyilvántartásuk van az ukrajnai állampogárokról, hogy
hányan igényeltek a 2022. március 18-án kiadott, 367-es számú kormányrendelet alapján ideiglenes védelmet a román államtól.
Az egyik iroda az ISU-t ajánlotta további adatszerzés céljából, és felhívta a figyelmet, hogy ők a kormányrendelet értelmében az ideiglenes tartózkodási engedélyek kiadásával foglalkoznak azon ukrajnai állampolgárok esetében, akik ezt igénylik.
Február 24. óta az erdélyi megyékben ennyi ukrajnai állampolgár kért ideiglenes védelmet/kapott ideiglenes tartózkodási engedélyt:
- Maros megyében 158
- Hargita megyében 36
- Máramaros megyében 383
- Beszterce-Naszód megyében 291
44, Ukrajnából elmenekült személy van elszállásolva jelenleg Kovászna megyében, a legfiatalabb közülük 3 hónapos, a legidősebb 62 éves – közölte még április 11-én a Transtelex megkeresésére a belügyminisztériumhoz tartozó Bevándorlási Felügyelőség Kovászna megyei irodája.
A Román Vöröskereszt vezérigazgatója szerint megnövekedhet a Romániába érkező menekültek száma, ha felerősödnek a harcok Ukrajna keleti részében. Ioan Silviu Lefter egy bukaresti sajtótájékoztatón az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint arról beszél, Romániának fel kell készülnie egy „sötét forgatókönyvre”. Úgy vélekedett: Ukrajnának akkor is humanitárius segítségre lenne szüksége, ha holnaptól már nem szólnának a fegyverek, mert az ország egyharmadát földig rombolta a háború, hiány van élelmiszerből és alapszükségleti cikkekből.
A vezérigazgató beszámolója szerint február 27. és március 31. között összesen 6.748.862 euró pénzbeli adomány érkezett a Román Vöröskereszthez, 5.402.317 euró jogi, 605.981 euró pedig természetes személyektől. SMS útján 210.640 eurót, online pedig 529.924 eurót kapott támogatóitól a szervezet. A Román Vöröskereszt ugyanakkor 1.533.365 euró értékű, mintegy 2150 tonna termékadományt – élelmet, tisztálkodási szereket, babaholmit, állateledelt – gyűjtött össze jogi személyektől, és 230 tonna terméket természetes személyektől. Emellett a szervezet több mint 250 ezer ukrajnai menekültnek nyújtott különböző jellegű segítséget a határátkelőhelyeken, vasútállomásokon, repülőtereken és az A1-es autópályán – ismertette az „Emberségnek nincs határa” nevű kampány mérlegét a vezérigazgató. A Román Vöröskereszt emellett több megyében szociális boltokat nyitott, ahol az ukrajnai menekültek ingyen hozzájuthatnak alapszükségleti cikkekhez. A vezérigazgató közölte azt is, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt segítségével mintegy 1450 tonna humanitárius segélyszállítmányt juttattak el Ukrajnába.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!