IRES felmérés: a románok 79%-a követi az ukrajnai eseményeket, 60% tart az ország lerohanásától és 96% szerint támogatni kell az ukrán menekülteket

A románok több mint háromnegyede személyesen is figyelemmel kíséri az ukrajnai eseményeket, és 60 százalékuk attól tart, hogy a szomszédos országot ért orosz támadások miatt Romániát is a megszállás veszélye fenyegeti – derül ki az IRES márciusban végzett közvélemény-kutatásából.
A felmérés szerint, amelyet az Agerpres idéz, a válaszadók 79%-a mondta, hogy személyesen követi az ukrajnai eseményeket, és mindössze 21% nyilatkozta azt, hogy nem kíséri figyelemmel a háborús híreket. Ugyanakkor a válaszadók 19%-a szerint a félelem a legerősebb érzés, amit az ukrajnai fegyveres konfliktussal kapcsolatban érez, 17%-uk szerint az együttérzés, empátia, 11%-uk szerint pedig a szomorúság.
A megkérdezettek 60%-a azt mondta, hogy fél attól, hogy Romániát az ukrajnai orosz támadások miatt megszállás fenyegeti, 39%-a válaszadóknak azt nyilatkozta, hogy nem tart ettől.
A megkérdezettek túlnyomó többsége – 96% – szerint Romániának támogatnia kellene az ukrán menekülteket, 38%-tól érkezett az a válasz, hogy fegyvereket is kelljen küldeni Ukrajnának, míg 21% szerint Romániának katonailag kellene beavatkoznia Ukrajna támogatására.
A megkérdezettek 77%-a úgy vélekedik, hogy a NATO képes lenne kezelni egy, a szövetség egyes térségbeli tagországai ellen irányuló orosz támadást, míg 20% szerint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete nem tudná kezelni egy ilyen méretű konfliktus kialakulását.
Arra a kérdésre, hogy mit tennének, ha hazánkban fegyveres konfliktus törne ki, a válaszadók 14%-a válaszolta, hogy megpróbálná elhagyni az országot, 27% – maradna és harcolna, 36% – maradna és menedéket keresne, 20% pedig nem tenne semmi különöset.
Az IRES felmérést március 11. és 17. között végezték 1051, 18 éves és idősebb személyből álló mintán, és a megengedett maximális hibahatár 3,1%.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!