A marosvásárhelyi ügyészség vizsgálódik a felgyújtott levélszavazatok ügyében
2022. április 1. – 16:01
frissítve
A Transtelexszel közölt információk szerint a kidobott és elégetett levélszavazatok ügyében a magyar hatóságok egyelőre nem keresték meg a marosvásárhelyi ügyészséget, sem információkérés, sem együttműködés céljából.
Amint a Transtelex is beszámolt róla, több félig elégetett szavazólapot találtak építési törmelékek között a Maros megyei Jedd mellett. A fényképek alapján a szavazólapok egy részével az ellenzéki pártszövetség, illetve a Mi Hazánk országos listájára szavaztak. A Maros Megyei Rendőrség a sajtóban megjelent információk nyomán csütörtökön hivatalból eljárást indított a levélszavazatok ügyében: a kibontott borítékokat és a szavazólapokat elszállították, hogy „pontosan tisztázzák a helyzetet és a törvény szerint járjanak el” az ügyben.
A helyszínen talált bizonyítékokat átadták a marosvásárhelyi bíróság mellett működő ügyészségnek, ugyanis ez a szerv folytatja le a vizsgálatot a felgyújtott levélszavazatok ügyében. Az ügyészség sajtófelelőse a Transtelex megkeresésére elmondta, hogy a szavazási jog gyakorlásának és a szavazat titkosságának megsértése miatt indítottak eljárást. Mindkét jogot szavatolja Románia Alkotmánya és a Btk. 385. paragrafusa alapján a választójog szabad gyakorlásának bármilyen módon történő akadályozása 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Az ügyészségi szóvivő részletezte, hogy
a helyszínről 13 szavazólapot sikerült begyűjteni, ennél sokkal több borítékot, illetve sok elégett papírdarabról még nem állapították meg, hogy az boríték, avagy szavazólap maradványa-e.
A bűncselekmény legfontosabb bizonyítékaiként kezelt szavazólapok esetében az eredetiség megállapítása a legfontosabb feladat, közölte a szóvivő, hangsúlyozva, hogy amennyiben nem eredeti szavazócédulákról van szó, akkor az ügy kezelése fordulatot vehet. A helyszíni fotókon és videófelvételeken látható zsákok tartalmáról is kérdeztük, ugyanis bizonyos sajtóbeszámolók szerint ezeknek tartalma már nem köthető a szavazólapokhoz. A sajtófelelős hangsúlyozta, hogy ezzel kapcsolatosan egyelőre nem nyilatkozhat.
A magyar hatóságok részéről mindeddig nem érkezett sem információkérési, sem együttműködési megkeresés a felgyújtott szavazólapok ügyével kapcsolatosan, tudtuk még meg a sajtófelelőstől.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!