Aláírták Bulgária csatlakozását az euróövezethez

Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden elfogadták a jogszabályokat, hogy Bulgária az euróövezet tagjává váljon. Ezekkel kimondták, hogy Bulgária január 1-től bevezeti az eurót, és rögzítették, hogy milyen árfolyamon vezessék be a közös uniós fizetőeszközt a bolgár levához képest.
„A mai történelmi nap Bulgáriának”, mert elérték egy stratégiai céljukat – jelentette ki Temenuzska Petkova miniszterelnök-helyettes a jogszabályok ünnepélyes aláírásakor Brüsszelben. Az euróövezeti tagság előfeltétele az ország pénzügyi és gazdasági stabilitásának, a polgáraik jobb életkörülményeinek, jobb gazdasági növekedést és befektetési lehetőségeket nyújt, jelentette ki.
Aznap az Európai Parlament képviselőinek túlnyomó többsége is támogatta Bulgária kérelmét.
A Tanács tájékoztatója alapján a tanácsi döntés után egy hónappal már kétféleképp is ki kell írni az árakat az euró bevezetése utáni egy évig. A múltbeli példák alapján egy egyszeri, 0,1-0,3 százalékos inflációs ugrás várható, de hosszú távon az euró stabilizálja az árakat többek között a kiviteli és behozatali átváltási költségek miatt a tanácsi közlemény szerint.
A tájékoztató azt is hangsúlyozta, hogy Dániát leszámítva minden tagállam jogi kötelessége az euró bevezetése, de mindegyik szabadon dönthet róla, milyen úton és ütemezésben.
Rumen Radev bolgár elnök népszavazást írna ki az euró bevezetéséről, de a Politico szerint ezt korábbi esetek alapján valószínűleg nem engedné az alkotmánybíróság, és a parlament többsége is támogatja a közös fizetőeszközt. Az euró ellen ugyanakkor többször tüntettek, az EU szófiai képviseletét is megrongálták. A legutóbbi, májusban kiadott Eurobarometer közvélemény-kutatás szerint csak a bolgárok 43 százaléka támogatta az európai gazdasági és pénzügyi uniót az euróval, mint közös fizetőeszköz, 50 százalék ellenezte. Magyarországon 68-28 százalék volt az arány az igenek javára.
Az uniós kvázialkotmány, az egyik alapszerződés rögzítette, hogy az EU egy olyan gazdasági és pénzügyi uniót hoz létre, amelynek pénzneme az euró. Dániát kivéve elvben minden tagállam köteles bevezetni, de Svédország szándékosan nem teljesíti a belépési feltételeket. Rajta és Bulgárián kívül eddig Csehország, Lengyelország, Magyarország és Románia nem csatlakozott.
Hazánkban az Alaptörvénybe írták, hogy Magyarország fizetőeszköze a forint. Orbán Viktor miniszterelnök az euró atyjának tartott Lámfalussy Sándorról szóló januári konferencián úgy látta: Lámfalussyra hallgatunk azzal, hogy nem tartunk az euróövezetbe, ő figyelmeztetett, hogy vigyázzunk. Ha a gazdaságunk nincs felkészülve, a csatlakozás meg fog ölni bennünket, „ezt a tanácsot mi megfogadtuk”
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!