Szijjártó megfejtette, miért az Európai Bizottság tette könnyűvé, hogy Trump vámokkal fenyegesse az EU-t
Szijjártó Péter kedden súlyos hibának nevezte a gazdasági kérdések átpolitizálását és átideologizálását. A külgazdasági és külügyminiszter az uniós tárcavezetők varsói informális ülése után fejtette ki, hogy szerinte ennek az eredményeként az Európai Unió elszigetelte magát a világgazdaság két legnagyobb szereplőjétől, az Egyesült Államoktól és Kínától.
„Most persze európai politikusok jajveszékelnek, hogy az új amerikai elnök esetleg vámokat vezet be az Európai Unióval szemben, de két dologra szeretném felhívni a figyelmet. Először is talán nem kellett volna sportot űzniük az európai politikusoknak abból, hogy minősíthetetlenül vádolták és kritizálták az Egyesült Államok új elnökét.” Másrészt „az Európát hátrányosan érintő amerikai intézkedéseket nem Donald Trump kezdte, hanem Joe Biden”. Miközben az Egyesült Államok a koronavírus-járvány alatt az ottani vállalatok segítésére hoztak törvényeket, az Európai Bizottság nem tett semmit, nem hozott tükörintézkedéseket.
„Az Európai Bizottság elmúlt ötéves kudarca, alkalmatlansága vezetett oda, hogy ma az Európai Unióval szemben könnyű vámokat bevezetni az Egyesült Államokban.”
Trump már az első elnöksége alatt, 2018-ban vámokat vezetett be az EU ellen: az acélra 25, az alumíniumra 10 százalékot. Ezek hatását Bidenék alatt sikerült mérsékelni, és csillapodtak a feszültségek az iparpolitikai lépésekig, amikre a külgazdasági és külügyminiszter valószínűleg utalt.
Szijjártó szerint a jövőt a kelet és nyugat közötti, józan észre alapozott megállapodásokra kell építeni, a kelet-nyugat együttműködés a jövő. Nem mesterséges, politikailag alkotott akadályokat kell ennek az útjába állítani, Magyarország pedig megragadta ezt a lehetőséget.
Míg Trump egyelőre nem vezetett be vámokat az EU ellen, csak fenyegetőzik velük, Kínával szemben igen, a keleti ország épp kedden tett válaszlépéseket.
Szijjártó hangsúlyozta: nagyobb terepet kell adni beruházásvédelmi egyezményekre, és minden tagállamra rá kell bízni, milyen beruházásokat ösztönöz.
Ahogy arról korábban írtunk, Bidenék intézkedéseire épp az állami támogatásokról szóló szabályok ideiglenes lazítása volt az egyik válasz.
Szijjártó szerint az Európai Bizottság helyett a tagállamokra kell bízni a gazdaságpolitikát, utóbbiak szintjén sokkal jobban kezelték a gazdaságot. „Magyarország sikere is ezt mutatja, hiszen Magyarország az elmúlt évek nagy válságai ellenére is folyamatosan erősíteni tudta a gazdaságát” – jelentette ki, miután tavaly recesszióba lépett a hazai gazdaság, csak pár napja jelentették be, hogy az utolsó 2024-es negyedévben kikerült belőle.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!