Bulgária és Magyarország megoldást talált a Gazprombank elleni szankcióra
Sikerült jogi-pénzügyi megoldást találni a Gazprombank elleni amerikai szankciókra, így továbbra is érkezhet Bulgárián át a földgáz Magyarországra – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Szófiában, miután a bolgár elnökkel, illetve az energiaügyi és az ügyvivő külügyminiszterrel tárgyalt. A külügyminiszter elmondta, a megegyezésnek köszönhetően továbbra is stabil lábakon áll az ország energiaellátása. „Most mind a bolgár elnök, mind az energiaügyi miniszter megerősítette, hogy számíthatunk arra, hogy Bulgária továbbra is megbízható, kiszámítható tranzitpartnerünk lesz” – mondta a miniszter.
Magyarország eddig a Gazprombankon keresztül fizetett az orosz gáz tranzitjáért Bulgáriának, ezt a konstrukciót lehetetlenítették el az amerikai szankciók. Egy decemberi rendeletmódosítással Vlagyimir Putyin orosz elnök lehetővé tette, hogy az orosz gázért más pénzintézeteken keresztül is fizethessenek a külföldi vásárlók, amíg a Gazprombankkal szembeni szankciókat nem vonják vissza.
„A kollégák a szükséges jogi munkákat elvégzik, és így a földgáz szállítása az amerikai korlátozás dacára Bulgárián keresztül a következő időszakban is abszolút biztos lesz, és ez Magyarország energiaellátása szempontjából egy megnyugtató, jó hír” – mondta szófiai tárgyalásai után Szijjártó Péter. Tájékoztatása szerint idén már több mint hétmilliárd köbméternyi földgáz érkezett Magyarországra a Török Áramlat vezetéken, enélkül az ország ellátása nem lenne biztosítható.
„Most mind a bolgár elnök, mind az energiaügyi miniszter megerősítette, hogy számíthatunk arra, hogy Bulgária továbbra is megbízható, kiszámítható tranzitpartnerünk lesz” – mondta Szijjártó.
Az USA novemberben rendelt el szankciókat Oroszország harmadik legnagyobb bankjával, a Gazprombankkal és annak hat külföldi leányvállalatával szemben. Az Egyesült Államok így próbálja elkerülni, hogy Oroszország kibújjon a háború kezdete óta már elrendelt rengeteg szankció alól. Az amerikai pénzügyminisztérium szerint ugyanis a Gazprombankon keresztül kapják az orosz katonák a zsoldot, de a harcokban elesettek családtagjainak is ez a bank utal. A pénzintézet emellett szerepet játszott abban is, hogy fennmaradhattak az Európába irányuló orosz földgázszállítások, mivel ez a bank kezelte a külföldi ügyfelek befizetéseit.
Cikkünkben korábban tévesen állítottuk, hogy mostantól érkezik orosz gáz Bulgárián keresztül.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!