
Ha a több mint százéves időjárási adatoknak hinni lehet, 1916. január 23-án és 24-én az Egyesült Államokban, a Montana állambeli Browningban 24 órán belül 56 fokot esett a hőmérséklet, 7 Celsius-fokról –49 fokra (eredetileg Fahrenheitben jegyezték fel, de a cikkben Celsiusra váltottunk át mindent). Ennél nagyobb egy napon belüli hőmérséklet-csökkenést azóta sem jegyeztek fel.
Hőmérséklet-növekedést viszont igen, méghozzá szintén Montanában. Loma községben 1972. január 14-én a hőmérők reggel 9-kor még –47,7 fokot mutattak, január 15-én reggel 9-kor pedig már 9,4-et. Ez a több mint 57 fokos hőmérséklet-ingadozás a Guinness Rekordok könyvébe is bekerült, miután az adatokat az Egyesült Államok óceán- és légkörkutatási hivatala, a NOAA 2002-ben hitelesítette.
A két rekordban a közös pont Montana, ahol találunk még hasonló érdekességeket. Fairfieldben például 1924-ben szenteste 12 óra alatt 46 fokot zuhant a hőmérséklet, 1980-ban Great Fallsban pedig azt figyelték meg, hogy 7 perc alatt (!) 26 fokkal lett melegebb. De mi olyan különleges ebben az amerikai államban, hogy rövid idő alatt ilyen óriási kilengéseket produkálnak a hőmérők?
A válasz Montana földrajzi adottságaiban keresendő. A térség nyugati felét a Sziklás-hegység több vonulata szeli át (az első spanyol felfedezőknek hála innen kapta a nevét az állam, a spanyol montaña, azaz hegy szóból), keletre pedig alacsonyabban fekvő sík területek találhatók, kisebb dombokkal. A hegyek az állam klímáját is szinte kettéválasztják. Nyugaton hideg, félszáraz éghajlat jellemző fagyos, kevés csapadékkal járó telekkel és enyhe, párásabb nyarakkal. A hegyekben szubarktikus klíma uralkodik (emiatt Montana egy része síparadicsom), a keleti szélen pedig mediterrán és kontinentális éghajlat keveredik, ami általában forró, száraz nyarakat hoz. A jelentős magassági különbségek és a természeti adottságok nagy mértékben befolyásolják a régió éghajlatát.
Földrajzi és éghajlati sokszínűsége miatt Montana ideális terepe bizonyos szélsőséges időjárási jelenségeknek – éppen azoknak, amik nagy hőmérséklet-ingadozásokat okoznak. Az említett 1916-os lehűlés oka például az volt, hogy Kanadából sarkvidéki hideg levegő nyomult Montana északi részébe és gyorsan kiszorította az ottani meleg légtömeget. Az 1972-es rekordért pedig a chinook nevű meleg, száraz bukószél volt felelős. Ez a Sziklás-hegység specialitása, akkor jön létre, amikor a Csendes-óceán felől érkező légtömeg a hegységhez érkezve felfelé kényszerül, kiadja magából a csapadékot, majd a hegyvonulat másik oldalán, már szárazon leszáll és közben felmelegszik. 1972-ben egy fagyos sarkvidéki légtömeg rekedt meg Loma térségében, ezt söpörte ki egy meleg chinook.
Nagy hőmérséklet-ingadozások a Föld más régióiban is tapasztalhatók, jellemzően magas hegységek közelében található sivatagos területeken, illetve úgy általában sivatagokban. Ilyen szempontból az alacsonyan levő, tengerpartok mellett fekvő régiók a legkevésbé változékonyak, a következő térkép mutatja, hogy hol mekkora átlagos napi hőmérséklet-ingadozás jellemző a Föld egyes tájain.

Ez a térkép az 1951 és 1980 közötti adatokon alapul, az ENSZ klímabizottságának kutatása szerint pedig a klímaváltozás hatásaként a napi hőmérséklet-ingadozás mértéke is nőtt az elmúlt évtizedekben. Erre Magyarország jó példa: pár éve, 2022. március 24-én Szécsényben megdőlt az országos napi hőingásrekord. A településen aznap hajnalban –7,5 fokot mértek, délutánra pedig 23,6 fokra melegedett a levegő. Ez 31,1 fok hőmérséklet-változást jelentett, amivel megdőlt a korábbi, 1956-ban mért, 30,7 fokos rekord.
A hőingás változása globálisan megfigyelhető, így ha megdől a lomai rekord, nem kizárt, hogy Montanában dől majd meg. A klímaváltozás egyébként érzékenyen érinti az amerikai államot: a régióban a hó egyre korábban olvad el, emellett egyre gyakoribbak a hőhullámok, amik olykor erdőtüzeket is okoznak. Végső soron Montana minden évszakban egyre forróbb és szárazabb lesz, a nem is olyan távoli jövőben akár súlyos vízellátási gondok is lehetnek az államban.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!