A foci annak ellenére (vagy éppen azért) a világ legnépszerűbb sportja, mert a többi labdás csapatjátékhoz képest itt születik a legkevesebb gól. Persze néha becsúsznak meredekebb eredmények, például amikor Magyarország 10-1-es kiütéses vereséget mért az 1982-es spanyolországi vébén Salvador csapatára, ami máig rekord a világbajnokságok történetében. A fiatalabb generáció valószínűleg inkább arra emlékszik, amikor a 2013-as világbajnoki selejtezőn egy laza nyolcast kaptak a magyarok a hollandoktól, amire csak egy góllal tudtunk válaszolni. De hogy ne csak magyar példát hozzunk, legendaszámba megy az a 7-1-es meccs is a 2014-es vébén, amin a németek alázták porrá a házigazda brazilokat.
Ha egy nagyobb tét mellett játszott focimeccsen 4-6 gól is születik, akkor már bátran lehet gólgazdag mérkőzésről beszélni. Ha 8-10, az már olyan extra teljesítmény, hogy a meccset valószínűleg még évekkel később is emlegetik, mint a legendás UEFA Kupa-döntőt 2001-ben, amikor a Liverpool csak 5-4-re tudta megverni a jóval esélytelenebbnek számító Alavés csapatát. De ez mind semmi ahhoz képest, ami 2002 októberében történt egy madagaszkári rangadón.
Madagaszkár enyhén szólva nem számít a futball fellegvárának Afrikában. A vébére például sosem sikerült kijutnia a válogatottnak, de a kontinenstornára, az Afrika Kupára is csak 2019-ben kvalifikálták magukat először. Itt aztán csodák csodájára megverték a jóval erősebb Nigéria és a Kongói Demokratikus Köztársaság válogatottját is. A szigetország bajnoksága sokáig egészen furcsa módon működött, 22 régió bajnokságaiból kellett évente kvalifikálnia magát a kluboknak ahhoz, hogy aztán indulhassanak a rendes, nagy bajnokságban is. Ezt a rendszert 2019-ben számolták fel, addig viszont nagyon fura dolgokat produkált a lebonyolítás.
A legemlékezetesebb összecsapás máig Guinness-rekordernek számít, ugyanis soha nem született egy hivatalos mérkőzésen sem annyi gól, mint a helyi rangadónak számító AS Adema és az SO l'Emyrne (SOE) összecsapásán. Mindkét klub a fővárosban, Antananarivóban székel, előbbi négyszer, utóbbi egyszer nyerte meg a bajnokságot, tehát helyi szinten erős csapatoknak számítanak.
Az akkori, tehát a 2001-es lebonyolítás szerint a tabella első négy helyezettje körmérkőzést játszott egymással, hogy így dőljön el, ki a győztes. Az SOE volt a bajnokicím-védő, azonban csak döntetlent tudtak játszani a DS Antananarivo (DSA) csapatával, ami miatt elbukták a bajnoki címet. Az egyenlítő találatot ráadásul egy nagyon vitatott, utolsó percben megadott 11-essel szerezte meg a DSA, amit kifejezetten rosszul viseltek az SOE játékosai.
Annyira rosszul, hogy az Adema elleni, voltaképpen így már tét nélküli mérkőzésen 149 öngólt lőttek a bírói döntés ellen tiltakozva.
Helyszíni beszámolók szerint az Adena játékosai totális döbbenettel az arcukon figyelték, hogyan végzi el az ellenfél a középkezdést, majd lőnek újra és újra gólt a saját kapujukba, miközben az egyre mérgesebb nézők a jegypénztárak felé indultak, hogy visszaköveteljék a belépők árát. A meccset végül az AS Adena nyerte 149-0-ra úgy, hogy kizárólag a vesztes csapat ért a labdához. Az eredmény azt jelenti, hogy 36. másodpercenként született gól a meccsen.
A madagaszkári futballszövetség nem reagált túl jól arra, hogy az SOE ilyen módját választotta a bírói döntésekkel kapcsolatos elégedetlenségének, és három évre eltiltották Zaka Ratsarazaka vezetőedzőt, illetve a szezon végéig négy másik játékost is, név szerint Mamisoa Razafindrakotót, Manitranirina Andrianiainát, Nicolas Rakotoarimananát és Dominique Rakotonandrasanát.
Az eltiltás mellett azt is megtiltották nekik, hogy a szezon végéig bármilyen stadionba betegyék a lábukat, csapattársaikat pedig figyelmeztették, hogy kemény retorzió éri őket a szövetségtől, ha még egy ilyen eset történik. Aztán egy rövid időre a helyi futballszövetség is feloszlatta magát, annyira megrázta a helyi közéletet a mérkőzés. A bajnokságot végül az AS Adena nyerte meg.
Érdekesség, hogy ezzel egy több mint 100 éves rekordot döntött meg az összecsapás, ugyanis az addigi rekordot 1885-ben állították fel Skóciában. Mivel a madagaszkári meccset direkt veszítette el az egyik csapat, egyes vélemények szerint még mindig ez számít minden idők legnagyobb gólzáporának hivatalos futballmérkőzésen.
1885-ben az Arbroath fogadta a Bon Accord csapatát a Skót Kupában. Egyik klub sem számított túl tapasztaltnak, az Arbroathot alig hét évvel a meccs előtt alapították, a Bon Accordot pedig akkor mindössze egy éve. Utóbbi egyébként a 13-14. századi skót függetlenségi háborúról kapta a nevét, ezt kiabálták a katonák, amikor megtámadták az aberdeeni várat.
A beszámolók szerint a Bon Accord alapból felszerelés nélkül érkezett a meccsre, és már az első félidőben 15 gólt kaptak, hogy aztán a második félidőben még lőjenek nekik 21-et. Dave Stormont bíró később be is vallotta, hogy ha kicsit szigorúbb lett volna a vendégcsapattal, a végeredmény akár 43-0 is lehetett volna, hiszen hét gólt les miatt érvénytelenített, és maga sem volt biztos abban, hogy minden alkalommal jól döntött. A helyszíni beszámolókban kiemelték, hogy az eredmény akár krikettmeccsen is születhetett volna, illetve azt is, hogy
a hazaiak kapusa, id. Jim Milne az egész meccsen labdához sem ért, és az összecsapás nagy részét azzal töltötte, hogy a lelátón állt egy esernyő alatt, mert nem akart elázni.
De itt még nincs vége a szürreális eseményeknek, ugyanis ezen a napon tartottak egy másik mérkőzést is Dundee városában. A Dundee Harps fogadta a szintén aberdeeni Aberdeen Rovers csapatát, a végeredmény pedig 35-0 lett a hazaiak javára. A bíró eredetileg 37-0-s eredményt állapított meg, de végül a Harps titkára jelezte neki, hogy elszámolta magát, mert csak 35 gólt lőttek. A bíró később bevallotta, hogy annyi gól született a mérkőzésen, hogy egy idő után egyszerűen elvesztette a fonalat.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!