Gyerekekkel a civilizáció megmentéséért? Musk és az amerikai pronatalista mozgalom ellentmondásai

Az utóbbi években Erdélyben is visszatérő téma, hogy „meg kell menteni a nemzetet” a születésszámok növelésével – legyen szó RMDSZ-es nyilatkozatokról vagy Orbán Viktor családpolitikai programjairól. De érdemes egy pillantást vetni arra is, hogyan látják ugyanezt a kérdést Amerikában. A nyugati jóléti államokban – nem világszerte – valóban csökken a gyermekvállalási kedv, és ezt sokan, köztük Elon Musk is, civilizációs válságnak állítják be. Musk 14 gyerekkel és apokaliptikus jóslatokkal próbál példát mutatni, miközben az amerikai jobboldal „pronatalista” mozgalma családbarát jelszavak mögé bújva egyszerre ígér több gyereket és kevesebb szociális védelmet. A helyzet azonban árnyaltabb: a születésszámokat nem morális pánikkal vagy elitista programokkal, hanem biztonságos megélhetéssel, oktatással és valódi társadalmi támogatással lehet fenntarthatóan növelni – amiből nálunk is inkább ez utóbbi hiányzik.
Nagy lendületben van az amerikai születéspárti mozgalom – írja a The Atlantic és az NPR friss beszámolója. A közös cél: több gyereket a jövőért. Ám a két lap elemzéseiből egy sokkal árnyaltabb, és aggasztóbb kép bontakozik ki.
Elon Musk és társai – techmilliárdosok, jobboldali politikusok, radikális gondolkodók – a népességfogyás elleni harcot zászlajukra tűzve próbálják újraértelmezni, mit jelent családot alapítani. Musk saját példájával is ezt demonstrálja: sok gyerek, több nőtől, gyakran mesterséges megtermékenyítéssel. Azonban a The Atlantic szerint Musk „techno-poligámiája” nem fenntartható családmodell, hanem egy társadalmilag kockázatos zsákutca.
Az NPR pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy a tágabb pronatalista mozgalomban a gyermekvállalás hangsúlyozása gyakran nem válik el élesen más, veszélyes ideológiáktól: például a női jogok korlátozásától, a genetikai kiválóság eszméjének felélesztésétől, vagy épp a társadalmi egyenlőség megkérdőjelezésétől.
Miközben Musk és a hozzá hasonlók a civilizáció megmentéséről beszélnek, valójában egy olyan jövőkép körvonalazódik, ahol a születések növelése mögött társadalmi hierarchiák, szigorú nemi szerepek, sőt, kulturális homogenizációs törekvések húzódnak meg. A kérdés nem az, hogy szükség van-e a családpolitika újragondolására – hanem az, hogy milyen jövőt akarnak építeni Muskék, és kik maradnak ki ebből a jövőből.
Techno-poligámia pénzzel és génmanipulációval: Musk családkísérlete a társadalmi szakadékot mélyíti
Musk évek óta hirdeti, hogy a világ legnagyobb problémája a csökkenő születésszám. Saját példájával is „harcba szállt”: eddig legalább 14 gyermeke született négy különböző nőtől, hagyományos úton és mesterséges megtermékenyítéssel (IVF). Az amerikai The Atlantic elemzése szerint azonban Musk „high-tech poligámiája” nem modellértékű, inkább zsákutca.
A kutatások azt mutatják, hogy a pénz és a jó gének nem pótolják a stabil családot. A gazdag, de zilált hátterű családokban felnövő gyerekek is nagyobb eséllyel lesznek depressziósak, szoronganak, vagy küzdenek iskolai problémákkal. Hiába a gazdagság: a széttöredezett családi kapcsolatok és az apai figyelem megosztottsága komoly hátrányokat okoz a gyerekek érzelmi és társadalmi fejlődésében.
Ráadásul Musk gyermekvállalási mintái (szokatlanul sok fiúgyermek, gyakori ikerszülések) arra utalnak, hogy a természetes arányok mesterséges befolyásolásával is kísérletezhetett – ami komoly etikai és társadalmi kérdéseket vet fel. Ha ez a modell elterjedne, társadalmi feszültségeket, nemi egyensúlyhiányt és újfajta szociális válságokat okozhatna.
A „techno-poligámia” gyerekek szempontjából is rossz hír: az apák, akik több nővel vállalnak gyereket, kevesebb figyelmet tudnak szentelni minden egyes gyermeküknek, és az anyák közötti konfliktusok is ártanak a gyerekeknek – ilyen viták már Musk partnerei között is nyilvánosságra kerültek.
És végül: Musk „termékenységi forradalma” sem annyira forradalmi, mint elsőre tűnik. Egy nőre vetítve átlagosan 1,4–2,3 gyermek születik nála, ami nagyjából az amerikai átlag körül mozog – vagyis ez a modell sem oldja meg a népességcsökkenés problémáját.
A szerzők szerint tehát: a stabil, szeretetteljes család a legnagyobb ajándék, amit egy gyerek kaphat – és ezt a világ leggazdagabb embere sem tudja technológiával vagy pénzzel helyettesíteni.
Születéspárti lendület Amerikában: családbarát álom vagy újfajta társadalmi kísérlet?
Az NPR riportja rávilágít, hogy Musk csak az egyik ismert arca az egyre szervezettebb „pronatalista” mozgalomnak az Egyesült Államokban. Ez a mozgalom, amely tech-mágnásokat, vallási konzervatívokat és radikális jobboldali köröket egyesít, a modern kultúrát hibáztatja a születések csökkenéséért, és célja, hogy újra középpontba állítsa a nagycsaládos életformát – gyakran a nők jogainak, társadalmi egyenlőségének rovására.
A pronatalista mozgalom egyik legismertebb politikai támogatója J. D. Vance alelnök. Vance nyíltan hangoztatja, hogy Amerika jövője a családokon múlik – mégpedig olyan családokon, ahol sok gyerek születik, stabil, hagyományos keretek között. Bár retorikájában a családok támogatásáról beszél, valójában sokszor inkább a szociális juttatások visszavágását és a nők tradicionális szerepekbe kényszerítését pártolja. Miközben például javasolta a gyerekek után járó adókedvezmények növelését, máskor figyelmen kívül hagyta olyan törvények támogatását, amelyek valóban segíthetnék a dolgozó szülőket. Vance politikai stratégiája jól illeszkedik a pronatalista mozgalom kettős arcához: egyszerre ígér több támogatást a gyermekvállalásért, de közben aláássa azokat az intézményeket és jogokat, amelyek valóban lehetővé tennék a családok számára a biztonságos életet.
Bár Musk és társai a civilizáció megmentésének szükségességére hivatkoznak, a valóságban sokszor olyan ideológiák mentén mozognak, amelyek már a múltban is veszélyesek voltak: rasszelméletek, társadalmi hierarchiák helyreállítása, a nők gazdasági szerepének korlátozása is előkerül ezekben a közegekben. Az NPR beszámolója szerint például a Natal Con nevű születéspárti konferencián olyan hangok is megszólaltak, akik a polgárjogi vívmányok eltörléséről, a női karrier lehetőségek megszüntetéséről és „genetikai kiválóság” célzott tenyésztéséről beszéltek.
Mindezzel párhuzamosan a demográfusok azt is hangsúlyozzák: a születésszámok csökkenése világszintű trend, amit nem lehet egyszerűen „gyerekszüléssel” megoldani. A lakhatási válság, a megfizethetetlen egészségügy, a klímaválság és a gazdasági bizonytalanság sokkal nagyobb akadályai a családalapításnak, mint az, hogy a fiatalok ne szeretnének gyereket.
Összességében a pronatalista mozgalom elképzelései nem egy fenntartható, igazságos jövő felé mutatnak, hanem egy új elitizmus, társadalmi széttöredezettség és paternalizmus felé – ahol a gyerekvállalás is az erősek és gazdagok kiváltsága lenne.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!