Az „osztrák Nizzának” is nevezett Goriziával először lett transznacionális kulturális fővárosa Európának

Goriziát közel 80 évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két város 2025-ben az első transznacionális európai kulturális fővárosként egyesül újra, írja a BBC.

A várost a párizsi békeszerződés értelmében választották ketté: nyugati, középkori része Olaszországnak jutott, a keleti, mostanra modernizált oldala pedig az egykori Jugoszláviához, a Szlovén Szocialista Köztársasághoz került Nova Gorizia néven. Ez egy szerény, de gyönyörű, modernista város, 30 000 lakossal – jegyzi meg a lap riportere.

A középkori, olaszországi Gorizia városától mindössze pár lépés választja el az embereket és egy láthatatlan határ, amit anélkül lehet átszelni, hogy az útlevelet fel kellene mutatni.

Valamikor régen Nova Gorica és Gorizia egy volt, a két várost 1947-ben hozták létre – és választották el – a második világháború után, amikor a párizsi szerződés létrehozta Európa új határait, és korlátozta az utazást Olaszország és az egykori Jugoszlávia között. Egy szövetséges bizottság megállapította, hogy Goriziának Olaszországhoz kell tartoznia, a kevésbé fejlett városrész pedig a Jugoszláv Szocialista Föderalista Köztársaságon belül a szlovén köztársasághoz.

Szlovénia 2004-es uniós csatlakozásával azonban megszűnt a határ köztük, és generációk óta először vált lehetővé a kultúrák közötti csere.

Az újonnan kialakított határ évtizedeken keresztül megnehezítette a lakosok mindennapi életet, hiszen a két település mindig is szoros kapcsolatban állt. A határ, melyre ma csupán egy emléktábla utal Szlovénia 2004-es EU-s csatlakozását követően szűnt meg, és generációk óta először vált lehetővé a kultúrák közötti csere.

A GO!2025 elnevezésű projekt keretében 2025-ben Gorizia és Nova Gorica az első transznacionális európai kulturális fővárosként egyesül újra.

Ennek az elismerésnek köszönhetően 2025-ben várhatóan két és ötmillió közötti látogató érkezik majd a két városba, szemben a szokásos évi 250 000 turistával. Ez nagy ugrás egy egyébként kevéssé látogatott, távoli célpont számára, még akkor is, ha Goriziát 1867 és 1918 között, amikor az Osztrák-Magyar Monarchia része volt,„osztrák Nizzának” nevezték.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!