A baktérium, amely a legtöbb rákos megbetegedést okozza világszerte

A közelmúltban közzétett jelentés az Amerikai Rákkutató Szövetség (AACR) által felfedte, hogy a Helicobacter pylori (H. pylori) baktérium a leggyakoribb kórokozó, amely a világon a legtöbb rákos megbetegedésért felelős. A jelentés szerint 2018-ban több mint 800.000 esetben volt kimutatható a baktérium jelenléte rákos megbetegedések hátterében. Az Egyesült Államokban a lakosság 30-40%-a fertőződik meg ezzel a baktériummal élete során.

A Helicobacter pylori egy olyan baktérium, amely számos ember gyomrában megtalálható. Bár sokan tünetmentesen hordozzák, a baktérium képes gyomor- és nyombélfekélyt, valamint gyomorhurutot, azaz a gyomor nyálkahártyájának gyulladását okozni. Idővel ezek az állapotok súlyosabb betegségekké alakulhatnak, és egyes esetekben gyomorrákot eredményezhetnek.

A baktérium kétféle rákos megbetegedés kialakulásával hozható összefüggésbe: a gyomor MALT limfómával (egy ritka non-Hodgkin limfóma típus) és a gyomor adenokarcinómájával, amely a gyomor belső falát támadja meg. Az Amerikai Ráktársaság szerint a gyomorrákos megbetegedések 90-95%-a adenokarcinómás.

A H. pylori fertőzést gyakran tünetmentesen hordozzák az emberek, de egyes esetekben tüneteket is okozhat. Ezek közé tartozik a hasi diszkomfort étkezés után, hányás, súlyvesztés, nyelési nehézségek és súlyos gyomorégés. Súlyosabb esetekben fekélyek alakulhatnak ki, amelyek vérezhetnek, és a széklet feketés színűvé válhat.

A H. pylori fertőzés átvitelének pontos módja még nem teljesen ismert, de a baktérium megtalálható a nyálban, a gyomornedvben és a székletben. Így a fertőzés valószínűleg testnedveken keresztül terjedhet, például közös evőeszközök vagy italos poharak használatával.

A fertőzés diagnosztizálására több módszer is rendelkezésre áll, beleértve a légzési tesztet, amely a baktérium által termelt enzimek jelenlétét méri. Ezen kívül székletvizsgálat, endoszkópia vagy vérvizsgálat is végezhető, bár az utóbbi kevésbé gyakori, mivel a baktérium jelenlétét még a sikeres kezelés után is kimutathatja.

A H. pylori fertőzés általában nem múlik el magától, és egyre nehezebb kezelni a baktérium antibiotikum-rezisztenciája miatt. A kezelés általában több hetes antibiotikum-kúrából és gyomorsav-csökkentő gyógyszerekből áll. Egyes esetekben a kezelést többször is meg kell ismételni, ha a fertőzés nem szűnik meg az első kúra után.

Mivel a H. pylori fertőzés elsősorban a szegényebb higiéniai körülmények között terjed, a fertőzés megelőzésének legjobb módja a gyakori kézmosás, különösen a WC használata után, valamint az evőeszközök és poharak közös használatának kerülése. Fontos, hogy mindig tiszta, biztonságos forrásból származó vizet fogyasszunk, különösen azokban az országokban, ahol a fertőzés gyakori.

A világ bizonyos régióiban, mint például Kelet-Ázsiában, Kelet-Európában és az Andok vidékén, a gyomorrák előfordulása és halálozása különösen magas. Ezekben az országokban ajánlott lehet a gyomorrák szűrése, hogy időben felismerjék a fertőzést, és megakadályozzák a rák kialakulását.

Bár a H. pylori fertőzés az esetek többségében nem vezet rákhoz, mégis figyelmet kell fordítani rá, különösen azokban a régiókban és közösségekben, ahol magasabb a fertőzöttség aránya. A megfelelő higiénia fenntartása és a fertőzés korai felismerése kulcsfontosságú lehet a súlyosabb következmények megelőzése érdekében.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!