Kiveszőben vannak a szokásaink, a rituálék helyét a külcsín veszi át egy tanulmány szerint

2024. szeptember 2. – 15:00

Másolás

Vágólapra másolva

Életünk nagy eseményei gyökeresen átalakulóban vannak, mutat rá egy román szociológiai folyóiratban megjelent kutatás, amit a HotNews szemlézett, úgy tűnik, hogy eltűnőben vannak a szüléshez, a házasságkötéshez és a temetéshez kapcsolódó szokásaink. De azok a szembetűnő különbségek is, amelyek a városi és vidéki események meghatározó elemei voltak.

A szerzők, Codruța Predatu és Cristina Leovaridis szerint bár a kereszteléshez, az esküvőhöz és a temetéshez kötődő rendezvényszokások még mindig elterjedtek a vidéki területeken, már kevesen tudják, hogy mit is jelentenek valójában, vagy miért gyakorolják őket. Így már a vidéken élők is inkább városi éttermekben szervezik meg az eseményeket, holott korábban természetellenesnek tartották, hogy ezeket az eseményeket otthon vagy a közösséghez közel szervezzék meg. Különbségek akkor merülnek fel, amikor a menüválasztásról vagy a helyszínről van szó.

A szerzők a szokásoktól való elszakadást az esküvők szervezésén keresztül is érzékeltették. A városi esküvők ugyanis már teljesen elszakadtak a korábbi szokásoktól, inkább a családok közötti versengéssé váltak, hogy ki nyűgözi le a legjobban a világot, és ki kapja meg a legnagyobb figyelmet.

A modern esküvőkről már aligha hiányozhat a candy bár, fagyis, sós, szivaros asztal, a DJ, kvartett, szaxofon, videós, virágos, sminkes, vendégszállás, menyasszonyi ruha vagy öltöny próba is helyet kapott, már-már kihagyhatatlan részévé válva a nagy napnak.

„A külső, formális szempontok előtérbe kerülése, valamint a család és a közösség részéről érkező nyomás eltűnése mutatja, hogy ezek az események rítusból átmenetivé, általános ceremóniává váltak” – vonják le a következtetést a kutatás szerzői.

Apropó szervezés: a tanulmány írói abban is változást látnak, hogy kik szervezik meg az eseményt, hisz újabban rendezvényszervezők segítik a családot, akik a család szempontjait követik.

A „család” fogalma a múltban megszokottól eltérően, már vidéken is kevésbé jelenti a nagyszülők által diktált elvárásokat. A vidéki társadalmakkal ellentétben, ahol a hagyományos családoktól elvárták, hogy legalább egy gyermekük legyen, a városi társadalmakban a házasságot már nem tekintik olyan aktusnak, amely várhatóan végleges, vagy különféle elvárásokkal járna. Ugyanakkor a városi társadalmakban a család már egyáltalán nem biztosítja az egyén számára azt a társadalmi státuszt, mint a vidéki társadalmakban, ami a családi funkciók eltolódásához és a hierarchiák felcserélődéséhez vezet – állítják a kutatók.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!