Üdülőfaluvá alakulhat át a kolozsvári Romulus Vuia Etnográfiai Park
2024. május 17. – 12:01
A Kolozs megyei tanács át szeretné formálni az Erdélyi Néprajzi Múzeumhoz tartozó Romulus Vuia Etnográfiai Parkot, melyet még egy előző korszakban mi is bemutattunk az erdélyi olvasóknak.
Știri de Cluj szerint a park szabadtéri falumúzeumos arculatát többfunkciós, rendezvények és kulturális tevékenységek számára kialakított komplexummá alakítanák át. Az Etnográfiai Parkból annak ellenére szeretnének kávézókkal ellátott üdülőfalut létrehozni, hogy a kolozsváriak többször jelezték, hogy zöldövezeteket szeretnének látni a közterületeken, nem pedig betont.
Claudiu Salanță, a Kolozs Megyei Tanács főépítésze azt mondta, több éve szerettek volna forrást találni terveikhez, jelenleg a projekt egy részét fogják tudni megvalósítani, de a park egészet át szeretnék alakítani. Elmondása szerint elég ambiciózus tervet szőttek, hiszen több tucat hektárnyi, többnyire erdős területről van szó. A főépítész szerint a zöldterület megmaradására azonban odafigyelnek majd.
A főtervező a múzeum előtti sétányt gyalogos-, és kerékpárúttá alakítaná át. Javasoltak továbbá faültetéseket és az erdőterület megközelíthetőbbé tételét is.
A kezdeményezők szerint a terület fejlesztése figyelembe veszi majd Romulus Vuia elképzeléseit, aki közel száz évvel ezelőtt alapította a parkot.
Claudiu Salanță ugyanakkor egy alternatív megközelítési lehetőséget javasol a Hója erdő területére. Szerinte a Nicolae Pătrașcu utcában parkolóhelyeket lehetne kialakítani a látogatók számára, közvetlenül a Tetarom ipari parkban rendelkezésre álló parkolóhelyek mellett.
Mint írtuk a „falumúzeum” története egészen 1929-ig nyúlik vissza. Romulus Vuia élő helyként képzelte el a parkot, ahol bemutatják az erdélyi faluvilágot. Ezért még egy pásztorcsaládot (a juhokkal együtt) is meghívott és fizetett. Pénz természetesen akkor sem volt, így a modell nem volt fenntartható, ráadásul a II. világháború is súlyosan érintette a létesítményt, az épületek többsége teljesen megsemmisült, mindössze a Gaudeamus étterem (mert akkor az is működött benne), illetve a mócvidéki Felsővidráról származó ház maradt épen. Ez utóbbi egyébként a mai napig áll. Ezután következett az park újratervezése. 1956-ban még úgy gondolták, hogy négy szekcióval kellene működnie, a népi építészetet, háztartásokat és teljes gazdaságokat bemutató rész mellett egy másik a népi technológiákat és a népi mesterek műhelyeit mutatná be, egy harmadik az etnobotanikával, míg egy negyedik az etnozoológiával foglalkozna. Végül csak az első kettő valósult meg, és ez a felosztás eddig megmaradt.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!