Ugrásnyi patakocskák harsogó folyamként zúdultak alá – képeken idézzük fel az 1975-ös marosvásárhelyi nagy árvizet
2024. március 10. – 11:28
Románia történetének egyik legsúlyosabb árvize volt 1975 júliusában, amely nemcsak Marosvásárhelyt, hanem egész Romániát súlyosan érintette. A marosvásárhelyi Nagy Lajos az esőzések másnapján fotózott a városban. Az Azopan Fotóarchívummal együttműködésben mutatjuk meg, hogy milyennek a látta a pusztítás nyomait.
„Jöttek a hatalmas felhők, mint valami túltáplált, acélszürke bombázógépek, s kegyetlenül ránk zúdították sok-sok hektoliternyi terhüket. S hogy még nagyobb fejtörést okozzanak nekünk, a hirtelen megnőtt vízszintek nem egy esetben hátból támadtak ránk. Marosvásárhelyen például ezúttal nem a megzabolázott Maros kegyetlenkedett, hanem két kis helyi érdekű patakocska” – írja az Ifjúmunkás 1975 júliusának második felében. Az ár ekkorra már visszahúzódott, de még javában zajlott a helyreállítás, az élet visszarendezése a megszokott kerékvágásba.
Az 1970-es években több súlyos természeti csapás is megrázta Romániát. Az egyik az 1977-es földrengés volt, ami főleg Bukarestben pusztított, és egy korábbi nagyképes összeállításban már felidéztünk az akkori történéseket. A másik – amire a bevezető idézetben egy félszóval már utalt az Ifjúmunkás újságírója – az 1970-es nagy árvíz volt. A kettő között, 1975-ben egy másik áradás is sokkolta az országot, a mostani összeállításban Nagy Lajos amatőr fotós képeivel és a korabeli sajtóbeszámolók alapján idézzük fel az akkori pusztítást.
Az 1970-es árvíz után sokan azt gondolták, hogy egy ahhoz mérhető csapás természeti ritkaság, és nem kell tartani a megismétlődésétől, de ugyanakkor figyelmeztette is a lakosságot és az ország akkori vezetőit, hogy a meginduló víz rettentő pusztítást végezhet, fel kell rá készülni. Vásárhelyen ekkorra már elkészült a Marosnál a védőfal, de a Poklos pataknak még nem volt meg a betonból készült medre. Így történt meg, hogy nem a Maros megáradása okozta a legnagyobb károkat, hanem a Poklos patakon lezúduló hatalmas mennyiségű víz mosta el a város egy részét. Az Ifjúmunkás már említett száma más példákat is hoz, a megfogalmazásuk szerint Kovászna megyében az Olt és a Feketeügy roppant „szelídeknek” bizonyultak a váratlanul megvadult hegyi patakokhoz képest.
„Láttam például Zágon határában ugrásnyi patakocskát, amely a nevezetes július eleji napon harsogó folyamként zúdult alá, elmosva magas utat és faragott, széles fahidat, s ráadásul a készülő új betonhíd négy méterrel földbe kapaszkodó vasbeton pilléreit is jócskán megfacsargatta” – írták a lapban.
Ugyan a mostani összeállítás elsősorban a marosvásárhelyi eseményeket mutatja be, de szinte egész Erdélyben, sőt Európában gondokat okozott lezúdult hatalmas eső. Udvarhelyszéken is pusztított a víz: a Nagy-Küküllő vize elárasztotta a szombatfalvi házakat, a már álló cérnagyárat, a Tehnoutilaj vállalatot, illetve a készruhagyár régi épületeit is. Az árvíz okozta károkat felmérendő követő napokban a rövid látogatást tett a városban és a környéken Nicolae Ceaușescu. Ennek köszönhetően kezdték el építeni a következő évekbeni a zeteváraljai gátat.
A bözödújfalusi víztároló építésében is szerepet játszott a két árvíz. Már az 1970-es hatalmas áradás után fontolóra vették a gát megépítését. Több terv is született, hogy a mai 625 méter hosszú és 28 méter magas duzzasztót hová építsék. Közben a hivatalos érvelés az volt, hogy Bözödújfalut nem fogja víz érni, a falunak nem esik bántódása, nem kell elköltözni, csupán néhány házat bontanak majd le. De az 1975-ös árvíz világossá tette, hogy valamit lépni kell. Így a bözödújfalusi gát megépítése már 1975-ben megindult, majd 1977-ben ideiglenesen leállt, és csak a 80-as évek végén árasztották el végleg a falut.
De találtunk olyan összeállítást is, ami a Duna és Rába megáradásáról tudósít Győrben. A sajtóbeszámolók szerint Romániában július elsején kezdődtek az esőzések és még 3-án is jelentős mennyiségű csapadék hullott.
„A Földközi-tenger központi övezetében keletkezett légköri zavarok kelet felé terjedve elérkeztek a Márványtenger övezetébe. Az így kialakult légköri depresszió nedvességdús trópusi levegője bőséges esőzéseket okozott a Balkánfélsziget északi részén, tehát hazánk területének legnagyobb részén is” – tudósítja a Vörös Zászló a Meteorológiai Intézet magyarázatát a jelenségre.
Főleg Munténia központi és nyugati részén, a Déli-Kárpátokban és Erdély délkeleti részén voltak különösen nagy, felhőszakadás jellegű esőzések, a csapadék egyes helyeken elérte a 75-118 litert négyzetméterenként, ami az akkor hírek szerint ez az évi átlag egyötödével egyenlő. A csapadékos időjárás ugyanakkor a Bărăganon és Dobrudzsán kívül az egész országot érintették kisebb-nagyobb mértékben.
Ennek megfelelően alakultak az áradások is. Dél-Romániában a Ialomița, a Dâmbovița, az Argeș folyók vízgyűjtő területén voltak áradások, Erdélyben az Olt, a Küküllő, az Olt és a Maros vízgyűjtő területéről érkeznek beszámolók tetőző vízhullámokról, a víz által elzárt vagy elborított gazdasági egységekről, elöntött gyárakról, járhatatlan közutakról és vasúti vonalakról, illetve a helyreállítási munkákról, az ellátás biztosításáról. Maros megyében a vizek „kilépése a medrükből” a legnagyobb mértékben Marosvásárhelyet, Segesvárt és Dicsőszentmártont érintette, de a régió számos más települését is sújtották a felhőszakadások.
„Hirtelen jött a víz, akárcsak hetvenben. Megtévesztett, mert akkor a Maros öntött ki, most pedig a patakok. Már nem volt idő a sötét éjszakában az állatok elterelésére. Bekerített a víz. Egyedül voltam. Nem hagyhattam a 160 állatot magára. Ahogy nőtt a víz, egyre nyugtalanabbak lettek. Tudtam, ha elengedem őket, odavész az egész csorda, mert már mindent elöntött a víz, s a szájván (akol) a Maros partján van éppen. Fölmásztam a kaliba tetejére. Újságpapírt gyújtottam, hogy jelt adjak az embereknek (…) A szarvasmarhának víziszonya van. Elveszti a fejét. Ezt csak tudom, hiszen gyermekkorom óta velük bíbelődőm. Előbb mint cseléd, aztán magángazdaként, a közös meg alakulása óta mint állatgondozó, s mióta betegeskedem, mint éjjeliőr, s immár közelítek a hetvenhez. Szóval, tudtam, az a leghelyesebb, ha az állatokat az akolban hagyjuk, és őrizzük” – idézzük az Új Életből a sárpataki Simon Józsi bácsit, hogy azért érezhető legyen a korhangulat, amikor a beszámolók elsősorban a mezőgazdaságban és az ipari létesítményekben keletkezett károkról szóltak.
A Koronka irányából érkező Vácmány és a Jedd irányából lefolyó Sásvári patakok összefolyása után keletkező vizet nevezik Poklos pataknak. Rendes körülmények között alig csörgedez, de nagy esőzések alkalmával már többször is kilépett a medréből. Már az 1970-es árvíz után szóba került a Maros mellett a Poklos patakot is szabályozni, rendezni kellene, de 1975-ig ez nem készült el medrének betonozása. Ahogy egy 2018-ban a Népújságban megjelent cikkben leírták, ekkor „még szabályosan kialakított szimmetrikus trapézszelvényű, füvesített rézsűjű” földmedre volt. 1975-ben az árhullám tetőzésekor a patak melletti utcákban a víz a 1,5 méteres magasságot is elérte. Elöntött mindent. Látunk képeket az elárasztott Dózsa György útról, a Madách Imre, a Honvéd, a Liviu Rebreanu utcákból.
Nagy Lajos szenvedélyes amatőr fotós volt. A marosvásárhelyi természetjáró mozgalom egyik kiemelkedő alakjaként leginkább a kirándulásai alkalmával fotózott, de szívesen megörökítette a családját, a barátait és – mint ebben az esetben látjuk – a várost is. A beszámolók alapján fiatalon ismerkedett meg a fotózással, és a Metalotehnica gyár fotókörén keresztül ő is csatalakozott az igen jelentős vásárhelyi amatőrfotós mozgalomhoz.
Az árvíz mondhatni házhoz ment neki, a vasútállomás közelében élve a saját utcáját is elöntötte a víz, de az árhullám tetőzése után, de még korántsem a víz teljes visszahúzódása utána vette a gépét, hogy megörökítse az ocsúdó várost. A képein néha még érezzük magunkon az értékeiket menteni igyekvők szúrós tekintetét, a helyzet megoldásán dolgozók értetlenségét, hogy mit keres ott a gépével.
A Vörös Zászló korabeli beszámolója alapján Marosvásárhely több mint 12 ezer lakosa vett részt az árvíz nyomainak az eltüntetésében. A Poklos patak és az árvíz sújtotta negyedek tisztítására 400 tanulót és főiskolást vezényeltek ki, de a katonaság is részt vett a kárelhárításban, és a gyárak dolgozói is. A kiáradt víz több mint 25 utcát rongált meg, számos hidat tett tönkre. Az újságok még hetekig a helyreállítási munkákról és a megáradt patak medrének a tisztításáról tudósítottak.
„A Poklos pataknál naponta 200 ember – hét ipari és építkezési egység, valamint a sofőriskola tanulói – dolgozik. Több száz köbméter földet emelnek ki, tisztítják a patakmedrét és az Építkezési Tröszt segítségével helyreállítják a Budai Nagy Antal és a Busuiocului utcai megrongálódott hidakat” – írta közel három héttel az árvíz után a Vörös Zászló a munkákról, néhány nappal később pedig már a Poklos – és az összes többi marosvásárhelyi – patak szabályozásáról számoltak be.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!