HPV-fertőzés: nemcsak a nők, minden második férfi érintett lehet

2024. március 4. – 14:24

Másolás

Vágólapra másolva

A HPV-fertőzés elleni védőoltás biztonságos és hatékony, hosszú távú egészségügyi előnyökkel jár, és mind a lányok, mind a fiúk számára ajánlott 11 éves kortól, a szexuális aktivitás megkezdése előtt – hívta fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet március 4-én a HPV-tudatosság napján, amely a humán papillomavírus okozta rákos megbetegedések megelőzhetőségét hangsúlyozza. A világon diagnosztizált minden 20 rákos megbetegedés közül 1 esetben a kóros elváltozások oka a HPV okozta fertőzés. A HPV-vel összefüggő rákban közel félmillió ember hal meg évente, holott a halálesetek jelentős része megelőzhető lenne rendszeres HPV-szűréssel, illetve a vírus elleni védőoltással. Romániában a diagnosztizált rákos megbetegedések 13,7 százaléka a tartós HPV-fertőzéshez köthető. Nem csak a nők lehetnek érintettek, és nem csak méhnyakrákot okozhat ez a fertőzés.

A HPV-fertőzés bárkit érinthet

A HPV-fertőzés a világon a legelterjedtebb szexuális úton terjedő fertőzés, amely az népesség 80 százalékát érinti életében legalább egyszer. Sokan azonban nem is tudnak róla, hogy fertőzöttek, ami növeli a HPV-vel összefüggő rákbetegségek kialakulásának kockázatát. "A humán papillomavírus a bőrt és a nyálkahártyát fertőzi. A HPV több mint 120 típusa közül tizenöt okozhat rákot, ami a világszerte diagnosztizált rákos megbetegedések 5 százalékát teszi ki. Az Európai Unióban a HPV-fertőzés évente mintegy 67 500 rákos megbetegedést okoz. A HPV a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, a legtöbb szexuálisan aktív ember életében legalább egyszer megfertőződik. Ezeknek a fertőzéseknek a felét a magas kockázatú HPV-törzsek okozzák – áll az Országos Közegészségügyi Intézet közleményében a nemzetközi tudatossági nap alkalmából, amelyet az Agerpres ismertetett.

Az Országos Közegészségügyi Intézet szerint a HPV-fertőzések túlnyomó többsége spontán, következmények nélkül gyógyul, de egyes esetekben tartós lehet a fertőzés és rosszindulatú elváltozásokat okozhat.

A tartós HPV-fertőzést összefüggésbe hozták a méhnyakrákkal és öt másik rákos megbetegedéssel: a végbél rák – az esetek több mint 90 százaléka, szájüregi és garatrák – minden harmadik esetből egy, hüvelyrák – minden ötödik esetből négy, szeméremtestrák – az esetek mintegy fele, péniszrák – több mint 50 százalék.

A HPV megelőzhető

A HPV-fertőzés megelőzhető, ahogyan a HPV okozta rákos megbetegedés ugyancsak elkerülhető. Egyrészt ma már rendelkezésre állnak hatékony védőoltások, férfiak és nők számára egyaránt, másrészt rendszeres szűréssel (pl. méhnyakrák-szűrés) időben felfedezhetőek a rák előjelének számító sejtelváltozások.

Fontos beszélnünk a HPV-ről

A nemzetközi HPV-tudatossági nap célja, hogy tények, információk megosztásával tisztázzuk az HPV-fertőzéssel kapcsolatos félreértéseket, különösen a megbélyegzést, ami miatt az érintettek esetleg nem merik igénybe venni a megfelelő egészségügyi ellátást, és így még inkább kiteszik magukat a kockázatoknak.

„Szerencsére egyre többen ismerik fel a HPV és bizonyos rákos megbetegedések, például a méhnyakrák közötti kapcsolatot. Ez segít minket abban, hogy előrelépjünk a HPV elleni hatékony megelőző intézkedések népszerűsítésében. Ha megállítjuk a HPV-t, a rákos megbetegedések száma csökken, ami életeket ment meg” – mondta még 2020-ban az IPVS elnöke, Prof. Margaret Stanley.

2018-ban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a méhnyakrák felszámolását célzó felhívást tett közzé, amelyben igyekezett cselekvésre ösztönözni a világ vezetőit. Az IPVS ekkor saját politikai nyilatkozatot adott ki, amelyben felszólította a kormányokat, hogy tartsák is be mindazokat a normákat, amelyeket a WHO a HPV megelőzéséről, valamint a szűrővizsgálatok elérhetőségéről meghatározott.

Az Országos Közegészségügyi Intézet 18 európai országgal és 34 partnerszervezettel együtt csatlakozott a PERCH (Partnership to Contrast HPV) projekt konzorciumához, hogy hozzájáruljon a megerősített és fenntartható HPV elleni védőoltási programok végrehajtásához szükséges kapacitásfejlesztéshez a tagállamokban. A PERCH projekt hozzájárul a méhnyakrák felszámolására irányuló globális stratégia végrehajtásához is. A PERCH projekt eredményei hozzájárultak a vakcinával megelőzhető rákos megbetegedésekről szóló európai uniós tanácsi ajánlásra irányuló javaslathoz, amelyről ez év eleje óta folyik a vita. Az ajánlás egy sor intézkedést határoz meg, amelyeket a tagállamoknak meg kell tenniük a rákmegelőző vakcinák elterjedésének növelése érdekében.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!