Az összedőlés fenyegeti a hátszegi Naláczy-Fáy-kastélyt, de a polgármester szerint megmentik
2024. február 14. – 18:22
Hátszeg egyik legfontosabb kastélya és a körülötte lévő dendrológiai park lassan teljesen elpusztul, írja az Adevarul portál. Közel két évtizeden keresztül húzódott a nalácvádi Naláczy-Fáy-kastély visszaszolgáltatási folyamata, végül 2022-ben született arról jogerős ítélet született ítélet, hogy a meglehetősen elhanyagolt állapotban lévő ingatlant és 95 hektár földet mégse adják vissza a Naláczy-Fáy család örököseinek, Szentiványi Kristófnak és Szentiványi Ferencnek.
A kastély állami tulajdonban maradt, majd 2023-ban Hátszeg önkormányzatának tulajdonába került, azonban a város mindeddig tehetetlenül nézte a pusztulást. Azokban az években, amíg az ingatlan elhagyatott volt ellopták az elektromos berendezéseket, a padlóburkolatot, a bútorokat, a téglákat, a faanyagokat, gyakorlatilag teljesen szétszedték az épületet. A polgármester azonban azt állítja, hogy most pályázni fognak, és felújítják az ingatlant.
A dendrológiai parkkal körülvett, kétszintes kúriát a 19. század közepén építtette a nemesi Kendeffy és Teleki családokkal rokonságban álló Naláczy család. A 20. század elején az ingatlan Teleki György és felesége, Kendeffy Ilona tulajdonába került, majd lányuk, Teleki (Fáy) Blanka és férje, Fáy Viktor örökölte. Lányuk, Klementina 1960-ban halt meg, de addigra az ingatlant az állam kisajátította. Az 1950-es években már gyermeküdülőhelyként használták, majd mezőgazdasági középiskolaként működött körülbelül ötven éven át.
2005-ben Szent-Ivány Mária Katalin, Fáy Blanka leszármazottja bejelentette igényét a kastélyra és a hozzá tartozó közel 100 hektáros területre, de a visszaszolgáltatásért felelős Hunyad megyei bizottság elutasította igényét. A fellebbezést követően a Hunyad Megyei Bíróság is elutasította a visszaszolgáltatást, mert úgy ítélte meg, hogy Szent-Ivány Katalin nem bizonyította hitelt érdemlően, hogy Fáy Blanka leszármazottja. Az örökös 2015-ben bekövetkezett halálakor még nem született jogerős ítélet, de a család folytatta a pereskedést. Közben a helyi lakosok mindent elszállítottak a kastélyból, ami mozdítható volt.
„A tető és a mennyezet beomlott, a falak megrepedtek, és most a kastély veszélyesebb, mint valaha. A gyerekek még mindig idejönnek és itt játszanak, tüzet raknak, tönkreteszik, ami megmaradt. Mondtam nekik, hogy ne jöjjenek be, mert veszélyes, bármikor beomolhat. Minden esővel és havazással egyre rosszabb lesz az épület állapota. És nemcsak a kastély, de a parkban a fák is kidőlhetnek” – mondta az Adevărulnak egy helybéli.
Hátszeg polgármestere, Adrian Pușcaș szerint a kastély még helyreállítható, bár évek óta rossz állapotban van. A polgármester azt tervezi, hogy gondját viseli a történelmi műemléknek. „Pályázni fogunk európai alapokra a műemlék helyreállítására és a park helyreállítására” – nyilatkozta a polgármester a portálnak.
A lap arról is ír, hogy a kastély híres lakói között lehetett a legendás Nopcsa László báró is, akiről Jókai Mor Fatia Negra alakját mintázta a Szegény gazdagok című regényében.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!