Az egészségesebb táplálkozásra való áttérés tíz évvel növelheti a várható élettartamot
2023. december 7. – 13:47
Egy közegészségügyi szakemberekből, szenvedélybetegség-kutatókból, szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-szakértőkből és táplálkozási szakemberekből álló nemzetközi csoport megállapította, hogy a tipikus nyugati étrendről egy egészségesebb étrendre való áttérés 10 évvel meghosszabbíthatja egy középkorú ember életét.
A Nature Food című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmányban, amelyet a Hope.ro portál is idéz, egy olyan kutatást ismertetnek, amely során a tudósok az Egyesült Királyságban elindított Biobank nevű felmérésében részt vevő emberek étrendjére vonatkozó adatokat elemezték. Korábbi kutatások kimutatták, hogy az egészségtelen étrend csak az Egyesült Királyságban évente több mint 75 ezer idő előtti halálesethez vezet.
Ebben az új erőfeszítésben a kutatócsoport egy olyan hosszú távú tanulmány adatait elemezte, amely a genetikai hajlam és a környezeti expozíció hozzájárulásának vizsgálatában vett részt az embereknél a betegségek kialakulásához.
A 2006 óta tartó kutatás során félmillió, 40 és 69 év közötti brit önkéntesről gyűjtöttek hatalmas mennyiségű adatot.
A tervek szerint legalább 30 éven keresztül követik a résztvevők egészségi állapotát. Az új tanulmányhoz a kutatók kifejezetten az adatbázisban szereplő összes önkéntes étkezési szokásait vizsgálták.
Hogy többet tudjanak meg az étkezési szokásoknak a várható élettartamra gyakorolt hatásáról, az embereket étkezési szokásaik szerint csoportosították, és megfigyelték, hogyan változtak ezek az évek során.
Összehasonlítva az egészségtelen táplálkozási szokásokról egészségesre váltó emberek eredményeit azokéval, akik nem változtattak, a tudósok megállapították, hogy az egészségesebb étrendre való átállás évekkel növelheti a várható élettartamot.
Azt találták, hogy azok a középkorú emberek, akik az egészségtelen étrendről egészséges étrendre váltottak, és ezt a mintát megtartották, átlagosan közel 10 évet nyertek, azaz élettartamuk ennyivel hosszabbodott meg.
Az élet későbbi szakaszában végrehajtott változtatások szintén meghosszabbították az élettartamot, de nem ilyen mértékben.
Már eddig is sok kutatás látott napvilágot arról, milyen mértékben befolyásolják szokásaink az egészségi állapotot: a dohányzás, a testedzés, az alkoholfogyasztás, a súlymenedzselés vagy épp az étrend. Ezek a tényezők nem csak élethossz idejére, de a krónikus betegségek kialakulásának kockázatára is hatnak. A kutatók azt is megvizsgálták, hogy ezeknek a fontos faktoroknak a kombinálásával ténylegesen mennyire lehet megnövelni a hosszú, betegségmentes élet esélyét.
Az egészséges táplálkozási és életviteli szokások betartása megelőzheti a nem fertőző betegségek kialakulását és befolyásolhatja a várható élettartamot. Az adatelemzés eredményei azt mutatták, hogy az egészségtelen táplálkozási szokásokról az egészséges étrendre való tartós áttérés a 40 éves férfiak és nők esetében 8,9, illetve 8,6 évvel hosszabb életkilátásokkal jár. Ugyanebben a populációban az egészségtelen táplálkozási szokásokról a hosszú élettartamot elősegítő táplálkozási mintákra való tartós váltás a várható élettartam 10,8, illetve 10,4 év növekedésével jár a férfiak és a nők esetében. A legnagyobb nyereséget a több teljes kiőrlésű gabona, diófélék és gyümölcsök, valamint a kevesebb cukorral édesített ital és feldolgozott hús fogyasztása eredményezi.
Az egészséges étrend és a várható élettartam közötti kapcsolat megértése útmutatást nyújthat az egészségpolitikák kidolgozásához.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!