Tavaly 89 ezer nőt öltek meg világszerte, húsz év óta ez a legmagasabb szám

Az ENSZ Közgyűlése 1999-ben november 25-ét nyilvánított a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává. 1981-ben ezen a napon ölték meg a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – a dominikai diktátor parancsára. Az egyik áldozat lánya 4 éves volt, amikor édesanyja meghalt, ma már ő is politikus. Ő azt mondta: „egy társadalmat nem nevezhetünk demokratikusnak, ha eltűri, hogy a nőket bántalmazzák és meggyilkolják. Ráadásul pont azokban a közegekben, ahol a legvédettebbnek kellene lenniük: az otthonukban, a közvetlen családi vagy ismerősi körükben.”

Mintegy 89 ezer nőt öltek meg tavaly világszerte – jelentette be az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala, aláhúzva, hogy ez a szám húsz év óta a legmagasabb.

Az ENSZ által közzétett, régiós bontású grafikonokon látszik, hogy mind Romániában, mind Magyarországon növekedett a nők ellen elkövetett gyilkosságok száma.

Családtagok, élettársak által elkövetett gyilkosságok számának alakulása 2015-2022 között – Forrás: ENSZ
Családtagok, élettársak által elkövetett gyilkosságok számának alakulása 2015-2022 között – Forrás: ENSZ

A gyilkosságok több mint felét, körülbelül 55 százalékát családtag vagy élettárs követi el, míg ugyanez a férfiak elleni gyilkosságok esetében csupán 12 százalék. A legtöbb nőt, hozzávetőleg 20 ezret Afrikában ölnek meg, ezt követi Ázsia.

A nők ellen elkövetett gyilkosságok riasztóan magas száma kíméletlenül rámutat arra, hogy az emberiség még mindig nem győzte le a mélyen gyökerező egyenlőtlenségeket és a nők elleni erőszakot

– áll a szervezet igazgatója, Ghada Wally által jegyzett közleményben. Váli egyúttal leszögezte: sürgősen foglalkozni kell a rendszerszintű egyenlőtlenségekkel és javítani kell az igazságszolgáltatás vonatkozó részein, hogy egyetlen nőnek se kelljen rettegnie az életéért azért, mert nőnek született.

Egy nappal a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja előtt a családon belüli erőszak ellen tüntettek Brüsszelben

A beleegyezés meghatározásáról próbáltak megállapodni a nők elleni erőszakról szóló jövőbeli irányelvről folytatott tárgyalásokon az EU esélyegyenlőségi miniszterei a spanyolországi Pamplonában. A találkozó fókuszában az a tervezett uniós jogszabály volt, mely szerint a beleegyezés nélküli aktus nemi erőszaknak minősül.

Ana Redondo spanyol esélyegyenlőségi miniszter arról is beszélt, hogy a nők elleni erőszak újfajta megnyilvánulásai vannak kialakulóban.„A nők elleni erőszak az egyik legsúlyosabb és leggyakrabban előforduló emberi jogsértés a társadalmunkban. A szexuális erőszak, a nőkereskedelem, a párkapcsolati erőszak, a kényszerházasság, vagy a női nemi szerv megcsonkítása mind-mind a nők elleni erőszak megnyilvánulásai, amelyet az áldozatok csupán azért szenvednek el, mert nők” – mondta.

A nők elleni erőszak megszüntetésének szombati világnapja előestéjén a családon belüli erőszak ellen tüntettek pénteken Brüsszelben.

Ezrek vonultak utcára Olaszországban

Itáliában minden harmadik nap életét veszíti egy lány vagy egy asszony. Döbbenetes, hogy még mindig milyen sok nő válik erőszak áldozatává vagy él erőszak árnyakában attól rettegve, hogy a helyzet súlyosabb lesz, ha rendőrséghez fordul.

A mostani demonstrációhullámot egy 22 éves diáklány elleni gyilkosság robbantotta ki, amelyet a volt barátja követett el.

Az év eleje óta több mint 100 nőt öltek meg Olaszországban. Ezeket az eseteket gyakran nevezik nőgyilkosságoknak, ami azt jelenti, hogy valakit a neme miatt ölnek meg.

Giorgia Meloni miniszterelnök az ígérte, jobban ráirányítja a közvélemény figyelmét a témára, és ennek érdekében az olasz parlament nemrég elfogadott egy új törvényt, amely több védelmet biztosít a nők számára.

Az ENSZ-főtitkár üzenete a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napján:

A nők elleni erőszak szörnyű emberi jogi sérelem, egészségügyi katasztrófa és a fenntartható fejlődés jelentős akadálya.

Tartósan fennálló, széles körben elterjedt – és súlyosbodó.

A szexuális zaklatástól és bántalmazástól a nőgyilkosságig – az erőszaknak sokféle formája van.

De mindegyik a rendszerszintű igazságtalanságban gyökerezik, amit az évezredeken át tartó patriarchátus betonozott be.

Még mindig egy férfiak által dominált kultúrában élünk, ami a nőket sebezhetővé teszi azáltal, hogy megtagadja tőlük méltóságban és jogokban az egyenlőséget.

Mindannyian megfizetjük ennek az árát: társadalmaink kevésbé békések, gazdaságaink kevésbé sikeresek, világunk kevésbé igazságos.

De egy másik világ lehetséges.

Az ENSZ UNiTE kampányának idei témája – „Tegyünk a nők és lányok elleni erőszak megelőzéséért!” – mindannyiunkat cselekvésre hív.

Támogassunk olyan jogalkotást és átfogó politikákat, amelyek erősítik a nők jogainak védelmét minden területen.

Többet fektessünk be a megelőzésbe és a női jogvédő szervezetek támogatásába.

Hallgassunk meg túlélőket és mindenhol vessünk véget az elkövetők büntetlenségének.

Álljunk ki a női aktivisták mellett és támogassuk a női vezetőket a döntéshozatal minden szintjén.

Álljunk ki és szólaljunk fel együtt. Építsünk olyan világot, amely elutasítja a nők elleni erőszakot bárhol, bármilyen formában, egyszer és mindenkorra.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!