Hungarikum lett a székelykapu

2023. október 18. – 13:04

Hungarikum lett a székelykapu
Egy 1761-ből származó pávai (ma Zabola) székelykapu a csernátoni Haszmann Pál Múzeumban – Fotó: Tamás Sándor Facebook oldala

Másolás

Vágólapra másolva

A Hungarikum Bizottság keddi döntése értelmében hungarikum lett a székelykapu – írja az MTI az Agrárminisztérium. A székelykapu mellett kedden a lángost is beválasztották a Hungarikumok Gyűjteményébe.

A tájékoztatás szerint a székelykapu jellegzetes ácstechnikával készült fedeles nagykapu típus, amely a középkori város-, vár- és udvarházkapukból alakult ki. A 17. századtól a székelyföldi kaputípus egyre élesebben elkülönült faragott díszítményeivel és a kiskapu fölötti úgynevezett kaputükör igényes dekorálásával a más vidékek kötött nagykapuitól, Székelyföld igazi látványosságává, kulturális relikviájává vált.

A Hungarikum Bizottság keddi döntésével 89-re emelkedett a Hungarikumok Gyűjteményében található elemek száma. Hungarikumnak választották korábban többek között a kürtőskalácsot, a Torockó épített környezetet, a Csíksomlyói pünkösdi búcsút és kegyhelyt, illetve az 1568-as vallásszabadsági törvényt is.

A székelykapu legutóbb akkor került be a hírekbe, amikor a magyarországi Sokorópátka bejáratánál felavatták a „világ legnagyobb székelykapujának” nevezett kaput, ami a szakemberek szerint hiába lett gigantikus, rovásírásos, címeres, nem a székelységgel való összetartozást, hanem a túlfűtött nemzeti hivalkodást szimbolizálja. Szőcsné Gazda Enikő, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum néprajzkutatója akkor a Transtelexnek úgy határozta meg a székelykaput, mint egy kötött szerkezetű, sajátos ácsolási technikával megalkotott, védelmi funkciójú kaputípust, aminél a díszítmény inkább csak ráadás.

Kiemelte, a székelykapuknál nem véletlenül alakult ki a különleges ácsolási technika, a sarokmerevítések, a körbe szerkeszthetőség, ezek mind több évszázados tapasztalatra alapoznak, hogy egy nagy kötött kaputípus szerkesztése révén időtálló is legyen.

A székelykapu az Erdélyi Magyar Értéktárnak is része. Szőcsné Gazda Enikő leírása szerint bizonyára a török és tatár betöréseknek és a székelyek kollektív nemesi státuszának egyaránt szerepe lehetett abban, hogy Székelyföldön e kaputípus tömegesen elterjedt.

A legkorábbi székelykapu-részeket – a mikházi ferences kolostor Kájoni János által 1673-ban emeltetett példányának darabjait – a budapesti Néprajzi Múzeum őrzi. A napjainkig fennálló székelykapuk közül egy 1733-ból, Dálnokról származó a legrégebbi, amit a Székely Nemzeti Múzeumban lehet megtekinteni.

A szintén kedden hungarikumnak választott lángosról azt írták, hogy a készítésének hagyománya szorosan összefügg a kenyérsütés tradíciójával. A tökéletes lángos közepes vastagságú, nem túl olajos, belül puha, kívül roppanós. Hagyományosan a lángost reszelt sajttal, tejföllel, ízlés szerint fokhagymával megkenve fogyasztják, mára az édes és sós feltétek legkülönbözőbb fajtáiból lehet választani.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!