Pásztorakadémia nyílt Bulgáriában
Bulgária első pásztorakadémiája, a Po Todorovi Koshari a héten nyitotta meg kapuit Vlahi falu közelében, Délnyugat-Bulgáriában. A működtetők szerint az akadémia célja, hogy összehozza azokat az embereket, akik hivatásos pásztorokká szeretnének válni, helyreállítsa az elfeledett hagyományos gyakorlatokat és megőrizze az őshonos állatfajtákat.
Az akadémia négy képzési évadának mindegyike magában foglalja a bolgár őshonos fajták történetének megismerését, a karámok építésének tudományát, az állatok legeltetésének és fejésének elsajátítását, a legelők tisztításának szakszerű megismerését és a hagyományos állattartási gyakorlatok elsajátítását – írja az Agerpres a BTA bolgár hírportálra hivatkozva.
Több mint 20 leendő pásztor és nyolc gyermek vesz részt az első képzési évadban, amely alatt megismerik két őshonos fajta, a karakachan juh és a hosszúszőrű hegyi kecske vegyes állományának nevelését.
A karakachan juh, amelyet Bulgáriában a trák idők óta tenyésztenek, ellenáll a zord éghajlati viszonyoknak, a betegségeknek és a fertőzéseknek, és erős immunitással rendelkezik. A hosszúszőrű hegyi kecskével együtt fontos szerepet játszik az ország hegyvidéki régiók ökoszisztémái egyensúlyának fenntartásában. Az őshonos fajták azonban ritkák és eltűnőben vannak Bulgáriában, és egyre kevesebb gazda tenyészti őket.
Az Akadémia kezdeményezői az őshonos fajtákat élő nemzeti kincsnek nevezték, és hangsúlyozták, Bulgáriában eltűnőben vannak, mert egyre kevesebb állattenyésztő rendelkezik velük. Közéjük tartozik Sider Sedefchev, az akadémia egyik alapítója, akinek családja több mint 20 éve tenyészt ritka bolgár juh-, kecske-, ló- és kutyafajtákat Vlahiban. Mintegy 500 karakachan juhot és 70 kalofer hosszúszőrű kecskét tart.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!