Egy év alatt 81 ezer nőt gyilkoltak meg a világon, nagy részük családtag áldozata volt
2022. november 25. – 16:19
Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint 2021-ben a bolygónkon átlagosan óránként több mint öt nő vagy lány halt meg amiatt, hogy a saját rokona megölte.
November 25-e a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja, 1981-ben ugyanis ezen a napon ölték meg a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit, a Mirabal nővéreket – Rafael Trujillo diktátor parancsára. Az ENSZ közgyűlése 1999-ben nyilvánította ezt a napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává, hogy felhívja a figyelmet a nők ellen világszerte elkövetett nemi erőszak és kapcsolati erőszak gyakoriságára.
Minden meggyilkolt nő története arról szól, hogy a társadalom magára hagyta őt, nem segített neki
A nemzetközi szervezet jelentése szerint a tavaly szándékosan meggyilkolt nők és lányok mintegy 56 százalékát (körülbelül 81 000-ből 45 000-et) a partnere vagy más családtagja ölte meg – összehasonlításképpen: a férfiak esetében ez az arány 11 százalék. Az ENSZ adatai szerint a tavaly meggyilkolt nők és lányok több mint felét valamelyik közeli hozzátartozó partnere ölte meg. A halálesetek száma „riasztóan magas”, de az ENSZ figyelmeztet, hogy a valós helyzet valószínűleg sokkal rosszabb.
„Minden egyes nőgyilkossági statisztika mögött egy olyan nő története van, akit cserbenhagytak. Ezek a halálesetek megelőzhetőek lennének, az ehhez szükséges eszközök és tudás a rendelkezésünkre áll” – hangsúlyozta Sima Bahous, az ENSZ női jogokkal foglalkozó szervének igazgatója. Az idei adatok arra is rávilágítanak, hogy az elmúlt évtizedben a nőket ért gyilkosságok száma átlagosan változatlan maradt – azaz évek óta nem tudja a társadalom hatékonyan megakadályozni, hogy ilyen tragédiák történjenek.
„A tavaly szándékosan meggyilkolt nők és lányok mintegy 56%-át élettársuk vagy más családtag ölte meg, ami azt mutatja, hogy az otthon sok nő és lány számára nem biztonságos hely” – olvasható az ENSZ közleményében.
A jelentés elismerte, hogy a férfiak sokkal nagyobb valószínűséggel válnak gyilkosság áldozataivá: az erőszakos halálok 81%-ában férfiak az áldozatok. Az eredmények szerint azonban a nőket és a lányokat különösen súlyosan érinti a nemi alapú, halálos kimenetelű erőszak a saját otthonukban.
A jelentéstevők szerint 2021-ben a legtöbb nőgyilkosságot Ázsiában jegyezték fel, becslések szerint 17 800 áldozata volt a nők ellen irányuló erőszaknak. Afrika volt a második leghalálosabb kontinens a nők és lányok elleni családi erőszak tekintetében, 17 200 regisztrált áldozattal az ENSZ jelentése szerint.
Az európai adatok azt mutatják, hogy az elmúlt évtizedben 19%-kal csökkent a nők és lányok családon belüli meggyilkolása, míg az amerikai kontinensen ugyanebben az időszakban átlagosan mindössze 6%-os csökkenés volt tapasztalható.
A világjárvány alatti karanténidőszakok valószínűleg hozzájárultak ahhoz, hogy 2020 „különösen halálos” év legyen a nők és lányok számára – áll a jelentésben, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a 2015 óta folyamatosan csökkenő tendenciát mutató halálos kimenetelű bántalmazások.
Romániában minden negyedik nőt bántalmazott már fizikailag vagy szexuálisan az élettársa vagy volt partnere
A romániai állampolgárok 55%-a úgy véli, hogy a nők elleni erőszakos fellépés bizonyos helyzetekben indokolt. 2021-ben mintegy 30 000 bántalmazást vagy egyéb családon belüli erőszakot jelentettek, 10 336 védelmi határozatot adtak ki (ezek 28%-át megszegték),
38 nőt és két lányt megölt a partnere vagy családtagja, 237 nő és lány vált családon belüli nemi erőszak áldozatává, 392 zaklatási esetet jegyeztek fel
– derül ki a FILIA Központ – egy feminista szervezet, amely a nők hangját hallatja.
Ezenkívül az elmúlt 8 évben 426 nőt és lányt ölt meg valamelyik családtagja. Békeidőben 16-szor annyi nőt és lányt öltek meg Romániában, mint ahány román katona életét vesztette az afganisztáni háborúban 19 év alatt.
A belügyminisztérium közleménye szerint a családon belüli erőszaknak is minősülő bűncselekmények száma 4320-szal nőtt 2022 január-augusztusában 2021 első 8 hónapjához képest.
E lehangoló tendenciák ellenére minden eddiginél több bizonyíték van arra, hogy a nők és lányok elleni erőszak megelőzhető. A bizonyítékok azt mutatják, hogy a politikai változások legfontosabb mozgatórugója az erős és független civil mozgalom, amely érzékenyíti nemcsak a társadalmat, hanem a politikumot is a megoldatlan kérdések iránt.
Megelőzés, megelőzés, megelőzés
A nők elleni erőszak megszüntetésére irányuló 16 napos kampányt minden évben megrendezik: november 25-én, a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napján kezdődik és december 10-ig, az emberi jogok nemzetközi napjáig tart.
Idén az ENSZ a 16 napot a „UNiTE! Aktivizmus a nők és lányok elleni erőszak felszámolásáért” szlogennel szervezi meg. a cél az, hogy 2030-ig jelentősen visszaszoruljon a nők elleni erőszak.
„E 16 nap alatt mindenkit arra bátorítunk, hogy vegyen részt: a túlélők és aktivisták hangjának felerősítésétől kezdve a női szervezetek támogatásán át a feminista mozgalmak megerősítéséig. Mindannyian tehetünk a túlélők támogatása, a nők és lányok elleni erőszak csökkentése és megelőzése, valamint jogaik védelme érdekében” – áll az ENSZ közleményében.
Az ENSZ sürgeti a nemi alapú erőszak megelőzése melletti politikai elkötelezettséget, beleértve a nemek közötti egyenlőséget támogató politikák bevezetését, a nők jogait védő szervezetekbe való befektetést és „elegendő forrás biztosítását a megelőzésre”.
A jelentés arra hívja fel a világ figyelmét, hogy meg lehet és meg is kell előzni ezeket a tragédiákat – a legalapvetőbb lépések pedig a következők volnának:
- korai felismerés;
- túlélőközpontú támogatás és védelem;
- a rendőrség és az igazságszolgáltatási rendszer jobb reakciója a túlélők beszámolóira és igényeire;
- a nők és lányok elleni erőszak kiváltó okainak kezelése, azaz elsődleges megelőzés (ide tartozik a társadalmi normák, a nemek közötti strukturális egyenlőtlenségek, a mérgező maszkulinitás és a nemi sztereotípiák felszámolása).
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!