Többségben vannak a nők a romániai gémertársadalomban: nagy részük a történetvezérelt játékokat kedveli
2022. november 14. – 12:52
A múlt héten a román videójáték-gyártók szövetsége, az RGDA közzétette az ország videójáték-fogyasztásáról szóló felmérésének második kiadását, két évvel az első ilyen jellegű romániai kutatás közzététele után. A kutatásból kiderül néhány érdekes tény a romániai játékosokról – például, hogy több nő játszik videójátékkal, mint férfi –, valamint a két évvel ezelőtti tendenciák is megfigyelhetők. Ugyanakkor az uniós szinten végzett felmérésekhez képest megfigyelhető néhány sajátosság, például a PC-s játékok iránti nagyobb érdeklődés.
A 15-64 év közötti románok közül körülbelül 7,8 millióan játszanak legalább havonta egyszer valamilyen játékplatformon. A becslés hasonló a 2020-as adathoz, akkor is ez lett a végeredmény. Figyelembe véve azonban, hogy ez nem tartalmazza a 15 év alatti kiskorúakat, a romániai videojáték-felhasználók száma minden bizonnyal magasabb – mondta Cătălin Butnariu, az RGDA elnöke a felmérés bemutatásakor.
„A videojátékosok száma annak ellenére megmaradt, hogy Románia statisztikai népessége csökkent. Mivel a 15 év alatti gyerekek nagy része is játszik valamilyen játékot, a reális szám valahol tízmillió körül mozog” – mondta Butnariu.
A 2020-as tanulmányhoz képest fordulat történt a nemek közötti megoszlásban: a 15-64 éves korosztályban több nő (51%) játszik videojátékokkal, mint férfi (49%); a két évvel ezelőtti felmérésben még a férfiak vezettek, 52-48%-os megoszlással.
A nemi sztereotípiákat a mai napig nehéz kiirtani a videójáték-iparból, de kezdetben még inkább uralták azt: a női fogyasztókat olyan „csajosnak” vélt narratívákkal próbálták elérni, mint a Barbie vagy a The Baby-sitters Club. Ez szerencsére az utóbbi évek iparági kutatásainak köszönhetően megváltozott, de tény, hogy vannak műfajok, amellyel nagyobb arányban játszanak nők.
Egy korábbi felmérés szerint csaknem kétszer annyi nő kedveli a Tetrishez és a Candy Crush-hoz hasonló puzzle-játékokat, illetve családi vagy farm-szimulátorokat (pl. The Sims), mint a férfiak. Ezzel szemben rendkívül alacsony a számunk az olyan versengésre épülő műfajokban, mint a sportjátékok (pl. FIFA széria) vagy az autós játékok (pl. Need for Speed).
Az interaktív filmként működő, történetvezérelt játékokat is előszeretettel választják a nők. Emellett az online közösségben vagy akár egyénileg élvezhető szerepjátékok (RPG-k) felhasználói között is jóval nagyobb arányban képviseltetik magukat a nők, mint a lövöldözős akciójátékokban.
A férfiak a PC-ket és a konzolokat, a nők a mobiltelefonokat részesítik előnyben.
A romániai játékosok körében a mobiltelefon (70%) és a PC/laptop (69%) maradt a fő eszköz, amelyen általában játszanak, ami 2020-hoz képest emelkedett. Ezeket követik a konzolok (40%), az internetböngészőkből megnyitható játékok (18%), a táblagépek (11%) és a közösségi hálózatokon található játékok (9%).
Az egyes platformok nemek szerinti preferenciái között egyértelmű különbség van: míg a nők 79%-a játszik szívesebben mobiltelefonon, addig a férfiaknak csak 61%-a teszi ezt meg. A számítógépek/laptopok esetében az arányok fordítottak: a férfiak 79%-a, a nők 58%-a választja ezt a megoldást. A konzolokat pedig majdnem kétszer annyi férfi (52%) használja, mint nő (27%).
Ez jelentős növekedést jelent a konzolos játékosok számában a 2020-as felméréshez képest, amikor a válaszadóknak csak 15%-át tették ki. A különbség egy része a két felmérés közötti módszertani változással magyarázható: míg a 2020-as felmérésben csak azok a felhasználók vettek részt, akik legalább egy platformon játszanak, addig az idei felmérésben a válaszadók háromnegyede „videójátékosként azonosítja magát”, és legalább hetente néhányszor játszik, ezért nagyobb valószínűséggel fektetnek be speciális játékhardverekbe.
Másrészt azonban a konzolok népszerűségének növekedése azzal a hosszú időszakkal is magyarázható, amikor a félvezető-válság és a kriptovaluta-piac fellendülése miatt hiány volt a dedikált játék-videókártyákból és nagyon magasak voltak azoknak az árai. Ugyanebben az időszakban a PlayStation 5 kivételével szinte minden konzolból volt elegendő készlet a szakkereskedőknél.
A mobil és a PC/laptop játékosok azok, akik leggyakrabban játszanak: 49% és 45% közülük naponta játszik, őket követik a konzolosok (32%). Fordított a helyzet azoknál a játékosoknál, akik azt mondják, hogy csak hetente néhányszor játszanak, ahol a konzolokat részesítik előnyben.
A felmérésből az is kiderül, hogy a társadalom nagy része nem tudja elfogadni a női játékosokat, sőt ez sokszor a gamer-közösségeken belül is így van és még a játékipar szemszögéből is dívik az elképzelés, hogy ők „gyengébb” játékosok. Ez a hozzáállás gyakran visszatér az online térben is, és hasonlít a hétköznapi életben felbukkanó szexizmus mechanizmusára.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!