A nemek közötti egyenlőség indexén Románia az utolsó előtti helyen van az EU-ban

2022. október 27. – 11:10

Másolás

Vágólapra másolva

A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete legfrissebb jelentése szerint Magyarországon nem igazán sikerül javítani a nemek közötti egyenlőtlenségeken. Bár Románia a legutóbbi statisztikákhoz képest javított egy helyet az eredményén, 26. helyezésével továbbra is a 27 uniós tagállam sereghajtói között van. Az Európai Unióban a nemek közötti egyenlőtlenség csak Görögországban nagyobb, mint nálunk. Az EIGE jelentése szerint Románia a 100 pontból mindössze 53,7 ponttal a 26. helyen áll az EU-ban a nemek közötti egyenlőségi indexen. Ez azt jelenti, hogy az ország 14,9 ponttal elmarad az EU-s átlagtól, ahogy a bevett formulával mondani szokták, „még hosszú utat kell megtennie a nemek közötti egyenlőség eléréséig”.

Forrás: EIRE
Forrás: EIRE

„2010 óta Románia pontszáma 2,9 ponttal nőtt, ami nagyrészt a pénzügyi szektorban elért javulásnak köszönhető (+10,4 pont). De az elmúlt három évben, 2019 óta az elért pontszám enyhén csökkent (-0,8 pont), ami elsősorban a nők vezetői pozíciókhoz való hozzáférése terén tapasztalt kudarcoknak köszönhető. Ennek eredményeként az ország egy helyet esett vissza a rangsorban” – derül ki a Presshub által közölt elemzésből.

A nemek közötti egyenlőségi index 1 és 100 közötti pontszámmal méri a nők és férfiak közötti különbséget, ahol az 1-es a legrosszabb, míg a 100-as érték azt jelenti, hogy nincsenek a nemek között különbségek. A European Institute for Gender Equality (EIGE) által kifejlesztett index 2013 óta kétévente jelenik meg; az idei jelentést október 24-én, hétfőn hozták nyilvánosságra. Az index az EU-s országok nemek közötti egyenlőség terén elért előrehaladást méri a munka, az anyagi helyzet, a tudáshoz, oktatáshoz való hozzáférés, a gondozásra és szabadidőre fordítható idő, a hatalomban való részvétel és az egészségügy területén, amelyeken belül aztán további alterületeken összesen 31 indikátor segítségével elemzik az egyenlőtlenség mértéket.

Az Európai Unió valamivel jobban teljesít e tekintetben, 2010 óta folyamatosan növekednek a nemi egyenlőséget jelző mutatók, azonban uniós szinten is tapasztalható egy lelassulás, különösen a világjárvány kitörése utáni periódusban.

Románia a nők hatalomhoz való hozzáférése tekintetében az uniós index felénél jár

„A nemek közötti egyenlőtlenségek azonban a hatalom területén erősen hangsúlyosak (32,6 pont). Románia a gazdasági döntéshozatal területén tud a legtöbbet javulni, ahol 17,8 pontot kapott, és ezzel az utolsó helyen áll az EU-ban.

2019 óta Románia pontszáma a hatalom területén 2,1 ponttal csökkent, ami a nemek közötti egyenlőtlenségek növekedésének köszönhető a politikai döntéshozatal területén. Ebben a kategóriában Románia pontszáma 4,9 ponttal csökkent„ – jegyzi meg a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete.

Másrészt Románia a legmagasabb pontszámot kapta az egészségügyben (70,4 pont), köszönhetően a nők szolgáltatásokhoz való hozzáférése és a rendszerben való jó teljesítményének (96,0 pont) és az egészségi állapotnak (89,2 pont). Mindkét területen azonban javításra van szükség.

A romániai férfiak nem vállalnak részt a gyereknevelésben

2021-ben a nők 61%-a és a férfiak 16%-a számolt be arról, hogy a 0-11 éves korú gyermekeket teljesen vagy nagyrészt egyedül gondozza és felügyeli. A gyermekgondozás és -felügyelet elosztásában a nemek közötti 45 százalékpontos különbség az egyik legnagyobb az EU-ban.

A világjárvány idején a nők 36%-a és a férfiak 23%-a töltött naponta legalább négy órát a 0-11 éves gyermekek gondozásával. Így a gyermekgondozási kötelezettségekkel rendelkező nők (64%) kevesebb számban (82%) vettek részt hetente háromszor vagy annál többször társadalmi és egyéni tevékenységekben, mint a férfiak (82%).

A COVID hatása a nemek közötti egyenlőtlenségekre

Az idei jelentésben külön figyelmet szenteltek a covidjárvány hatásainak, és mint kiderült, először fordult elő összeurópai szinten, hogy a munkaerőpiacon, az oktatásban, és az egészségügyi ellátásokhoz való hozzáférésben egyaránt nőtt a férfiak és a nők közti egyenlőtlenség 2019 óta. Utóbbi szegmensről elég sokat elárul, hogy bár a férfiak az egész unióban rövidebb életre számíthatnak a nőknél, Magyarország és Bulgária mellett Romániában halnak meg a nők a legkorábban. Miközben a nők várható élettartama uniós szinten 83 életév, Romániában ennél öt évvel kevesebbet élnek.

2021-ben a nők általában kisebb valószínűséggel támaszkodtak hivatalos vagy informális külső támogatásra a gyermekgondozási feladatok ellátásában, mint a férfiak. A nők (49%) és a férfiak (58%) leginkább a nagyszülőkre és más rokonokra támaszkodtak.

Míg a férfiak többsége (51%) nappali központokra vagy iskolákra támaszkodott a gondozási terhek enyhítése érdekében, addig a nőknek csak 41%-a tette ezt.

2021-ben a nők 65%-a, míg a férfiaknak csak 14%-a mondta azt, hogy teljesen vagy nagyrészt egyedül végzi a háztartási munkát, ami 51 százalékpontos nemek közötti különbséget jelent (6 százalékponttal az uniós átlag felett).

A világjárvány idején a nők 24%-a és a férfiak 19%-a napi négy óránál többet töltött háztartási feladatokkal.

Az elszegényedési kockázatban és a jövedelmek terén összeurópai szinten stagnálást tapasztaltak

A koronavírus-járvány leginkább azokat a munkaerőpiaci szegmenseket érintette, amelyekben amúgy is a női munkaerő volt túlsúlyban, bár az elemzés szerint a nők jelentős részének segített a munkahelye megtartásában, hogy például a közoktatási feladatok és az egészségügyi szolgáltatások jelentős részét is távmunkában lehetett elvégezni.

Az egyes európai régiókban az alábbiak szerint alakultak a nemi egyenlőségi mutatók az index számításának kezdetétől.

  • A legegyenlőbbek a jóval az EU-átlag fölött teljesítő skandináv és Benelux-államok.
  • A Balti-államok lemaradása jelentős, bár Észtországban és Lettországban 2014 óta jelentős javulás tapasztalható.
  • Franciaországban és Írországban valamivel az átlag feletti az egyenlőség, Németországban, Szlovéniában és Ausztriában átlag körüli mutatókat produkálnak.
  • A Mediterrán térség országai közül a legtöbbet Olaszország, Spanyolország és Málta tesz az egyenlőség megteremtéséért, Görögország és Ciprus jelentősen elmarad a többi ország mutatóitól.
  • A közép-kelet-európai térségben Horvátország igyekezete a leginkább szembetűnő, Románia esetében nagyon gyenge fejlődés érzékelhető, és az eredmények elmaradnak Magyarország, Csehország vagy Lengyelország eredményeitől.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!