A levélszavazatok közel 94 százaléka ment a Fideszre

3705

Szombatra megszámolták az országgyűlési választásra levélben leadott szavazatokat, az eredmény a valasztas.hu-ra feltöltött adatok alapján így alakult:

Ez azt jelenti, hogy a levélszavazatok 93,91 százaléka érkezett a Fidesz-KDNP listájára, a maradék bő 6 százalékon osztozott az összes ellenzéki párt. Mindemellett a levélszavazatok száma a tizedét sem teszi ki a Fideszre belföldön leadott szavazatoknak (2 738 100 db), bár az arány itt jelentősen különbözik (a hazai szavazatoknak csak alig több mint 50 százaléka ment a kormánypártokra).

A Nemzeti Választási Irodához 318 083 szavazási levélcsomag érkezett vissza, 264 031 pártlistás levélszavazat lett érvényes a beérkezett levélcsomagok közül mintegy 50 ezernél volt érvénytelen a szavazási irat.

A levélben szavazás lehetőségét azoknak a magyar állampolgároknak biztosítja az állam, akiknek nincs magyarországi lakcíme, így elsősorban a határon túli magyar lakosság szavaz így. A külföldön élő magyarországi magyarok a külképviseleteken adhatják le a voksukat. A mostani választás előtt 456 129 fő levélszavazó regisztrált szavazásra, ami minden eddiginél több: 2014-ben 193 793-an, 2018-ban 378 449-en regisztráltak.

A levélszavazás intézményét idén több történés is beárnyékolta:

  • a vajdasági magyarok körében a posta helyett a Fidesz helyi szövetségesének pártaktivistái vitték ki a szavazólapokat, egyes beszámolók szerint még agitálták is az embereket;
  • Marosvásárhely mellett pedig kidobott, felgyújtani próbált levélszavazatokat találtak, a felvételeken kivehető szavazatok itt az ellenzékre mentek.

Előbbi esetet nem vizsgálta érdemben sem a Kúria, sem az NVB, a vele kapcsolatos panaszt az Alkotmánybíróság is elutasította. A megsemmisített romániai szavazatok ügyében az NVB szintén nem tartotta magát illetékesnek, az Nemzeti Választási Iroda viszont feljelentést tett.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!