Soha nem látott hőhullám sújtja az Atlanti-óceán vizeit

2023. június 22. – 20:11

Másolás

Vágólapra másolva

Az Atlanti-óceán vizeit jelenleg sújtó példátlan hőhullám a tudósok szerint tengeri fajok tömegeinek észrevétlen pusztulásához vezet, ami a globális felmelegedés súlyosbodásával valószínűleg megismétlődik. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) adatai szerint március és május között az óceánok felszínének átlaghőmérséklete abszolút rekordot döntött a mérések 174 éves történetében, 0,83 Celsius-fokkal meghaladva a 20. század átlagát – írta az MTI.

Ez a tengeri hőhullám az Atlanti-óceánt sem kímélte, ahol idén júniusban különösen erős hőhullámokat tapasztaltak Izlandtól egészen Afrikáig. A Brit-szigeteknél az 5 fokot is meghaladta a hőmérsékleti anomália, amire kutatók szerint ebben a térségben még sohasem volt példa.

Ez a tengeri hőhullám, amelynek során az Atlanti-óceán északi részén a vízfelszín hőmérséklete meghaladta a 23 fokot, nem lepte meg a tudósokat. A szakértők felhívták a figyelmet, hogy az efféle események egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a globális felmelegedés következtében, miután az óceánok elnyelik az üvegházhatás által termelt hő kilencven százalékát. Azonban a folyamat rendkívüli gyorsasága már jóval nagyobb megrökönyödéshez vezetett – mutatott rá Jean-Pierre Gattuso francia kutató.

A szélsőséges változást sokféleképpen próbálták magyarázni. Egyesek szerint csökkenhetett a szél által szállított szaharai por mennyisége a levegőben, vagy a hajók kénkibocsátása. Mindkét jelenség általában hűtő hatással van a légkörre. Az El Nino éghajlati jelenség hatása egyelőre elhanyagolható a térségben.

Daniela Schmidt, a Bristoli Egyetem munkatársa megjegyezte: az óceáni hőhullám számos tengeri faj – különösen a korallok és a gerinctelen állatok – tömeges pusztulásához vezet, azonban mindez észrevétlen marad, mivel az óceán felszíne alatt történik. Gattuso rámutatott, hogy a Földközi-tengeren tomboló hőhullámok idején mintegy ötven fajnál – koralloknál, tengeri sünöknél, puhatestűeknél, kagylóknál – tapasztaltak tömeges pusztulást a felszíntől 45 méteres mélységig.

Más fajok a sarkvidékek felé vándorolnak majd a hőség hatására. A kutatók szerint Norvégia és Izland vizei halban gazdagabbak lesznek a trópusi övezetek országainak kárára.

Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) legpesszimistább forgatókönyve alapján az évszázad végéig ötvenszeresére nő az óceáni hőhullámok gyakorisága, és akár tízszer intenzívebbek lehetnek.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!