Katasztrofális belső migráció várható a tengerszint-emelkedés miatt

Egy új tanulmány szerint már az iparosodás korához képest 1,5 Celsius-fokkal melegebb átlaghőmérsékletnél is olyan mértékű lehet a tengerszint-emelkedés, hogy az katasztrofális belső migrációhoz vezet, írta a Guardian.
A Communications Earth and Environment folyóiratban megjelent új tanulmány a hárommillió évvel ezelőtti meleg időszakok vizsgálatainak adatait, a jégolvadás és a tengerszint-emelkedés elmúlt évtizedekből származó adatait, valamint az éghajlati modelleket ötvözte. A tanulmány a következő következtetésre jutott: „A jégtakarók folyamatos tömegvesztesége egzisztenciális fenyegetést jelent a világ part menti lakosságára.”
A grönlandi és az antarktiszi jégtakarók vesztesége az 1990-es évek óta megnégyszereződött a globális felmelegedés miatt, és ez felelős a tengerszint-emelkedés nagy részéért.
Az a nemzetközi célkitűzés, hogy 1,5 Celsius-fok alatt tartsák a globális hőmérséklet-emelkedést már korábban elúszott, és a tanulmány szerint a tengerszint akkor is évi egy centiméterrel emelkedne az évszázad végéig, ha most mindenki radikálisan visszafogná a fosszilis (szénalapú) tüzelőanyagok felhasználását. A gyors emelkedéssel pedig nem tudnának lépést tartani azok az országok, ahol part menti védműveket építenek a vízbetörések ellen.
A világ most olyan pályán van, ami 2,5-2,9 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedést jelez előre, és egy ilyen értéknél a grönlandi és a nyugat-antarktiszi jégtakarók összeomlásával lehet számolni. Ha ez bekövetkezik, akár 12 méteres is lehet a tengerszint-emelkedés.
Ma körülbelül 230 millió ember él a jelenlegi tengerszint felett egy méteren belül, és egymilliárd 10 méteren belül. Számítások szerint egy 20 centiméteres emelkedés is legalább évi egymilliárd dolláros árvízkárt jelent 2050-re a világ 136 legnagyobb tengerparti városában.
„Biztonságos határérték alatt azt értjük, ami bizonyos szintű alkalmazkodást tesz lehetővé a katasztrofális belföldi migráció és a kényszerű migráció helyett, és a biztonságos határ nagyjából évi egy centiméteres tengerszint-emelkedés” – mondta Jonathan Bamber professzor, a brit Bristoli Egyetem munkatársa. „Ha idáig eljutunk, akkor rendkívül nehéz bármilyen alkalmazkodás, és olyan mértékű szárazföldi migrációt fogunk látni, amilyet a modern civilizációban még soha nem láttunk.”
A kutató szerint az olyan fejlődő országok, mint például Banglades nagyobb károkat szenvednének el, mint például Hollandia, amelynek erőforrásai és tapasztalatai is vannak, hogy hogyan kell kezelni az árhullámokat.
A Durham Egyetem professzora, Chris Stokes, a tanulmány vezető szerzője azt mondta: „A legrosszabb forgatókönyvek némelyike szinte a szemünk előtt kezd megvalósulni. A jelenlegi 1,2 Celsius-fokos felmelegedés mellett a tengerszint emelkedése olyan ütemben gyorsul, hogy ha folytatódik, már az évszázad vége előtt szinte kezelhetetlenné válik, és ez már a mostani fiataljaink életében lesz.”
A közép-amerikai Belize 1970-ben egy pusztító hurrikán után a szárazföld belsejébe helyezte át fővárosát, de legnagyobb városa továbbra is a parton van, és egy egyméteres tengerszint-emelkedés fogja elárasztani – mondta Carlos Fuller, Belize klímatárgyalója: „Az ilyen megállapítások csak fokozzák annak szükségességét, hogy a párizsi megállapodásban foglalt 1,5 Celsius-fokos határértéken belül, vagy a lehető legközelebb maradjunk ahhoz, hogy visszatérhessünk az alacsonyabb hőmérséklethez, és megvédhessük part menti városainkat.”
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!