A probiotikumok fogyasztása csökkentheti a negatív érzéseket

Katerina Johnson és Laura Steenbergen a Mental Health Research-ön publikált tanulmányukban azt állították, hogy bizonyos probiotikumok fogyasztása csökkentheti a negatív érzéseket.

Probiotikumokat ma már táplálék-kiegészítőkkel is be lehet vinni a szervezetbe, de számos étel tartalmazza ugyanazokat a baktériumokat, mint a preparált készítmények, ilyen például a joghurt, a savanyú káposzta, vagy más, fermentálással előállított termékek is.

„A bél-agy kapcsolat számos utat biztosít, amelyeken keresztül a bélben lévő baktériumok befolyásolhatják érzéseinket és viselkedésünket, többek között a bolygóidegen, az immunrendszeren és a hormonokon keresztül” – mondta Katerina Johnson, a tanulmány egyik szerzője.

Állatkísérletek korábban ígéretesnek mutatták a probiotikumok agyra és viselkedésre gyakorolt hatását, de az embereken végzett vizsgálatok ellentmondásos eredményeket hoztak. Johnson és Steenbergen több módszert kombinálva mérte fel, hogy a probiotikumok hogyan befolyásolhatják az érzelmek feldolgozását és a hangulatot. A kísérletben résztvevők pszichológiai kérdőíveket töltöttek ki, napi hangulatjelentéseket adtak, de olyan számítógépes feladatokat is kaptak, amelyek azt tesztelték, hogyan dolgozzák fel az emberek az érzelmeket.

A vizsgálatot fiatal, egészséges felnőtteken végezték, akik egy hónapon keresztül naponta szedtek probiotikumot, amely főként Lactobacillust és a Bifidobacteriumot tartalmazott.

A tanulmány szerint egyértelműen kimutatható, hogy a probiotikumok a placebóhoz képest csökkenthetik a negatív érzéseket, a szorongást, a stresszt, a fáradtságot vagy a depressziós időszakokat.

„Meglepő, hogy azzal, hogy egyszerűen megkérdeztük a résztvevőket, hogyan érzik magukat mindennap, ki tudtuk mutatni a probiotikumok jótékony hatását a hangulatra. Ezzel szemben az ezen a területen elterjedt standard pszichológiai kérdőívek nem voltak elég érzékenyek ahhoz, hogy ezeket a változásokat kiszűrjék” – mondta Steenbergen.

A kutatók megállapították, hogy körülbelül két hétbe telt, amíg a probiotikumok enyhítettek a negatív érzéseken. Az antidepresszánsok nagyjából ugyanennyi idő alatt fejti ki a hatásukat, de míg ezek a pozitív és negatív hangulatot is csökkentik, addig a probiotikumok csak a negatív hangulatot módosították a pozitív irányba.

A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy milyen típusú embereknél működnek jobban a probiotikumok, és arra jutottak, hogy azoknál hatékony igazán, akik kockázatkerülésre hajlamosak.

(via Medical Xpress)

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!