Naplementét és napfogyatkozást vett videóra a Holdon a Kék Szellem

124

Március elején történelmet írt a Firefly cég Blue Ghost, azaz kék szellem nevű Hold-szondája: először sikerült egy magáncégnek mindenféle probléma és baleset nélkül, sikeresen landolni egy szondával az égitest felszínén. A szonda a NASA megbízásából tízféle műszert vitt fel a Holdra, és a két hetes küldetés végén ezeknek a mérési eredményeit és felvételeit most elkezdték feldolgozni a kutatók. Összesen 119 gigabájtnyi adatot küldött haza eddig a szonda.

Egy holdi nap, vagyis az az idő, amíg a Hold a tengelye körül egy teljes fordulatot tesz meg a Naphoz viszonyítva, épp 14 földi nap alatt történik meg, vagyis a szonda egy ilyen ciklust végig tudott követni. A kamerái ezalatt rögzítették a holdi naplementét, és egy teljes napfogyatkozást is, nagy felbontásban:

A videózás mellett a Blue Ghost egy sor fontos tudományos kísérletet végzett, ezek közül több páratlan a maga nemében, és most először sikerült megoldani. Ilyen például a Rapidity nevű robotszonda, ami a Hold felszínébe fúrt egy méter mély lyukakban végez termikus méréseket, vagy a Lunar GNSS Receiver Experiment nevű kísérlet, amiben a GPS és Galileo műholdas hálózatok jeleit sikerült most először a Hold felszínén is venni és továbbítani. Fontos eredmény a Lunar Magnetotelluric Sounder rendszer telepítése is, ami öt érzékelővel, elektromágneses és mágneses mezők vizsgálatával képes a Hold belsejét vizsgálni, akár 1100 kilométeres mélységig.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!