Irán drónokkal és megfigyelő kamerákkal keresi azokat a nőket, akik nem viselnek fejkendőt

435

Irán drónokat és megfigyelő rendszereket használ arra, hogy megtalálja a rezsim öltözködési előírásait be nem tartó nőket. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának jelentése szerint a biztonsági intézkedések leginkább azokat a nőket sújtják, akik nem hajlandók betartani az Iráni Iszlám Köztársaság szigorú öltözködési szabályait.

A BBC azt írta, az iráni biztonsági tisztviselők arra buzdítják az embereket, hogy speciális mobilalkalmazásokon jelentsék azokat a nőket, akik járművekben utazva megsértik az öltözködési szabályokat. Az ENSZ jelentésében az áll, hogy egyre több drónt és biztonsági kamerát használnak arra, hogy ellenőrizzék a hidzsáb viselését Teheránban és Irán déli részén.

Azokat a nőket keményen büntetik, akik megszegik az öltözködési törvényeket. Előfordult, hogy letartóztatták, megverték, sőt, megerőszakolták őket. Egy korábbi jelentésében az ENSZ azt írta, hogy Irán felelős a fizikai erőszakért, ami Mahsza Amini 2022-es halálához vezetett. A 22 éves iráni nő halála utáni helyzetről ebben a cikkben írtunk részletesebben.

„Két és fél évvel a 2022 szeptemberében kezdődött tüntetések után a nők és lányok Iránban továbbra is olyan szisztematikus diszkriminációval szembesülnek – a törvények alapján és a gyakorlatban is –, amely életük minden területét áthatja, különösen a kötelező hidzsáb viselése tekintetében”

– olvasható a jelentésben. Irán az államilag ösztönzött besúgórendszerére támaszkodik, amit úgy állít be mintha állampolgári kötelesség lenne jelenteni a nőket. A jelentés szerint az iráni hatóságok arcfelismerő szoftvert telepítettek egy teheráni egyetem bejárataihoz, hogy megtalálhassák az öltözködési szabályokat megtagadó nőket. Az ország főbb forgalmi csomópontjain pedig megfigyelő kamerákat használnak a fejkendőt nem viselő nők keresésére.

A jelentésből kiderült, hogy egy konkrét appon keresztül jelenthetik a járművekben utazó nőket. A felhasználók megadhatják annak az autónak a rendszámát, amelyben a szabálysértés történt. És azt is jelezhetik a hatóságok felé, hogy mikor és hol történt az eset. Miután a felhasználók feltöltötték az adatokat a mobilalkalmazásra, a hatóságok könnyedén beazonosíthatják az öltözködési szabályokat megsértő nőket. Ezután szöveges üzenetet küldhetnek az iráni rendőrök a járművek tulajdonosainak. De ha figyelmen kívül hagyják a jelzést, a hatóságok akár le is foglalhatják a járműveket.

A jelentés elkészítéséhez 300 áldozatot és tanút hallgattak meg. Megvizsgálták továbbá Irán igazságszolgáltatási rendszerét, és szerintük hiányzik belőle a valódi függetlenség. Feltártak olyan letartóztatásban történt bűncselekményeket is, amelyek során a hatóságok megvertek, csoportosan megerőszakoltak és két látszatkivégzésnek vetettek alá egy fogva tartott nőt.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!