Minden korábbinál kevesebb jég maradt az óceánokban
Az északi-sarkvidéki és antarktiszi tengeri jég területe az eddigi mérésekhez képest negatív rekordot döntött az amerikai Nemzeti Hó és Jég Adatközpont (NSIDC) februári műholdas mérése szerint – írja a BBC.
Az Északi- és Déli-sark jégtakarója rengeteg napfényt képes visszatükrözni az űrbe, ezért fontos szerepet tölt be a bolygó hőmérsékletének szabályozásában. A jég olvadásával azonban folyamatosan nő az óceánok felülete, amelyek több hőt nyelnek el, ami gyorsítja a melegedést.
A BBC öt nap adatait vizsgálta február 13-ával bezárólag az NSIDC adatbázisában. Ez alapján az északi-sarkvidéki és antarktiszi tengeri jég összterülete 15,76 millió négyzetkilométer volt. Ez alacsonyabb, mint a 2023 februárjában mért 15,93 millió négyzetkilométeres ötnapos érték, amely eddig a negatív rekordot jelentett.
Az 1970-es évek óta végeznek műholdas megfigyelést a jégtakarók kiterjedéséről. Az eddigi adatok alapján az Északi-sark jege jelenleg a legkisebb mért kiterjedéssel rendelkezik. Az antarktiszi jég valamivel ellenállóbb, de területe jelenleg mélypont közelében van.
A 2010-es évek közepéig azonban az antarktiszi tengeri jég ellenállóbb volt a várakozásoknál, de a csökkenés itt is megfigyelhető. „Minden év adatai arra utalnak, hogy ez nem átmeneti ingadozás, hanem tartósabb változás, hasonlóan az Északi-sarkvidéken tapasztalt csökkenéshez” – mondta Walter Meier, az NSIDC vezető kutatója.
Az Északi-sarkvidék jegének ilyenkor kellene elérnie az éves maximumát, mivel a hideg télen könnyebben fagy be a tengerek vize. A tengeri jég jelenlegi kiterjedése azonban közel 0,2 millió négyzetkilométerrel elmarad az évszakra korábban mért értékektől, és 2024 vége óta nagyon alacsony szinten van.
A szakértők szerint ez szokásosnál melegebb szelek és tengeri áramlatok következménye, valamint részben annak köszönhető, hogy a Hudson-öböl körüli jég is későn fagyott be, így tovább tartott a lehűlés. „Ha az antarktiszi tengeri jégben egy újabb erős téli csökkenést látunk, félő, hogy ez rossz hatással lehet a tengeri áramlatokra” – mondta Simon Josey, a Nemzeti Oceanográfiai Központ professzora.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!