Néhány órán belül megsemmisül az egyik legrégebbi Föld-megfigyelő műhold
2024. február 21. – 07:15
Hamarosan a Földre zuhanással ér véget az egyik legrégebbi Föld-figyelő műhold pályafutása, írta a BBC. Az ESR-2-t 1995-ben bocsátották fel, és lett számos későbbi műhold prototípusa
Az ESR-2 már 2011-ben befejezte működését, majd ellenőrizhetetlenné vált. Azóta sokat veszített magasságából, és az Európai Űrügynökség (ESA) szerint szerdán belép a légkörbe. A több mint kéttonnás eszköz legnagyobb része elég majd a zuhanás közben, de elképzelhető, hogy néhány darabja azért megmarad. Jó eséllyel ezek sem veszélyeztetnek majd senkit, hanem valamelyik óceánba zuhannak.
Az ESA az 1990-es években két közel azonos földi távérzékelési (ERS) műholdat bocsátott fel. Ezek voltak a legkifinomultabb bolygómegfigyelők, több olyan műszert vittek magukkal, amelyekkel a szárazföldön, az óceánokban és a levegőben bekövetkező változásokat mérték. Figyelték az árvizeket, felszíni hőmérsékleteket mértek, követték a jégtáblát mozgását és a földrengések okozta változásokat. Az ESR-2 speciális feladatai közé pedig még az ózonréteg monitorozása is bekerült.
A két műholdat a Föld-megfigyelés nagyapjainak nevezték el a szakértők, jó részben azért, mert az ezeknél használt technológiai megoldások a modern műholdakban is visszaköszönnek.
Az ESR-2-t 780 kilométerre a Föld felszínétől állították pályára, a műhold 2011-ben használta el üzemanyag-tartalékait, ekkor süllyedt 570 kilométeres magasságra. A mérnökök már akkor tudták, hogy 15 éven belül meg fog semmisülni.
A számítások szerint a műhold szerda este fog lezuhanni, annyit lehet tudni biztosan, hogy az északi 82. és a déli 82. szélességi fok között fog megtörténni a visszatérés.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!