Hatszáz éves kézprotézist találtak egy németországi csontvázon, négy ujjat pótolhattak vele

Régészek egy olyan csontvázat tártak fel Németországban, amelyhez négy hiányzó ujj pótlására szolgáló fém kézprotézis tartozik, írja a CNN.

A bajor műemlékvédelmi hivatal szerint a régészek úgy becsülik, a férfi valamikor 1450 és 1620 között halt meg, 30 és 50 év közötti életkorban. A kézprotézis tehát csaknem 600 éves lehet.

A férfi bal kezén lévő ujjakat a jelek szerint amputálták, és a kéz maradványait egy vasból és más fémből kovácsolt, kivájt tok vette körül. Az üreges kézprotézis négy ujjat pótolt a bal kézen – mondta Walter Irlinger, a bajor régészeti műemlékvédelmi osztály vezetője. „A mutató-, a középső-, a gyűrűs- és a kisujj egyenként fémlemezből van kialakítva. Az ujjmásolatok egymással párhuzamosan, enyhén ívesen fekszenek. Feltehetően a protézist szíjakkal rögzítették a csonkhoz” – tette hozzá.

A kézprotézis belsejében egy kötésszerű szövetet is találtak, amit valószínűleg tompítására használtak. A maradványokat egy templom melletti sírban találták meg a Münchentől mintegy 40 kilométerre északra fekvő bajorországi Freising városában. Freising a középkorban és az 1618-1648 közötti harmincéves háború idején számos csata helyszíne volt. Ez valószínűleg megnövelte az amputációk számát, és emiatt több protézisre lehetett szükség.

Fotók: Bajor Műemlékvédelmi Hivatal
Fotók: Bajor Műemlékvédelmi Hivatal

Közép-Európában mintegy 50 hasonló, ugyanebből az időszakból származó protézist tártak már fel korábban – tették hozzá a régészek. Egy még régebbi, 3000 éves fából készült lábujjprotézist pedig 1997-ben Egyiptomban találtak meg. A lábujjat egy pap lánya viselte, és az eszközt úgy készítették, hogy segítse a járást és természetesnek tűnjön.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!