200 ezer tonna kén-dioxidot köpött a légkörbe a kamcsatkai vulkán
Hatalmas robbanásos vulkánkitörés történt a kamcsatkai Sivelucs vulkánon – az első értékelések szerint az amúgy folyamatosan aktív vulkán az elmúlt három évtized legnagyobb kitörését produkálta, a vulkáni hamufelhőoszlop 16-18 kilométer magasra emelkedett és a sztratoszférát is elérhette. A műholdas felvételek értékelése alapján mintegy 200 ezer tonna kén-dioxid jutott a légtérbe, ami számottevő mennyiség, bár nem éri el a globális klimatikus hatáshoz szükséges értéket.
A vulkáni hamufelhő nyugat felé sodródik és már több mint 400 kilométer távolságba jutott, emiatt lezárták a térség feletti sűrű légi közlekedési útvonalakat. A többnyire havas tájat most vastag, szürke vulkáni hamu borítja. Szerencsére a vulkán alapvetően lakatlan területen helyezkedik el, a legközelebbi települések, Kljucsi és Kozirevszk 40-70 kilométerre találhatók. A két várost 8-10 centiméter vastag vulkáni hamuréteg lepte be.

A Sivelucs a kamcsatkai térség legészakabbra található, legaktívabb és legnagyobb méretű tűzhányója. Az elmúlt 10 ezer évben legalább 60 komoly vulkánkitörése volt. 1964 novemberében az egyik hatalmas kitörése során beomlott a vulkán oldala és egy karéjos sebhely maradt vissza utána. Itt azonnal megindult a vulkanikus építkezés, szinte folyamatosan nyomult ki a viszkózus magma, és egy méretes lávadómot alakított ki, ami egyre inkább kitöltötte a beszakadási területet. Ahogy a lávadóm növekedett, újabb veszély alakult ki, mivel az instabil hegyoldal omlása következtében gyakoriakká váltak az akár tíz kilométer távolságba is eljutó, mindent elsodró piroklasztárak. A lávadóm emellett blokkolja a kürtőt is, ami miatt időszakosan nagy robbanásos kitörések következnek be. Egy ilyen esemény történt most is.
Ez a vulkánkitörés néhány nappal követte Kamcsatka egy másik aktív vulkánjának kitörését: a Bezimjannij egy hete produkált egy nagyobb robbanásos kitörést. A két esemény között azonban nincs összefüggés, Kamcsatka vulkáni működés tekintetében a Föld egyik legaktívabb területe, így előfordul, hogy két ilyen kitörés időben egymáshoz közel következik be.
A mostani vulkánkitörés helyi idő szerint reggel fél 7 körül történt, a környéken több robbanást is hallottak. A látási viszonyok még jelenleg is nagyon rosszak, nemcsak az időjárás miatt, de a vulkáni hamueső is sötétséget hozott a térségre. A vulkánkitörésről a Tűzhányó blog közösségi oldalán találhatók folyamatosan frissülő információk.
A szerző geológus-vulkanológus, az MTA levelező tagja, egyetemi tanár, intézetigazgató, kutatócsoport-vezető – ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet, Kőzettan-Geokémiai tanszék, MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!