Hova a fenébe rejtettek ebben a telefonban 200 megapixelt?
2023. február 1. – 20:30
Tavaly ilyenkor, a Samsung Galaxy S22-esek bejelentésekor azon élcelődtem, hogy a zöld szín, meg a kamera kisállatportré-módja a legkomolyabb újdonság benne – aztán amikor megjelent, és komolyabban is leteszteltük, kiderült, hogy igazából egy androidos iPhone lett belőle, és ez azért elég komoly dicséret. Eltelt egy év, itt a következő generáció, és az S23-családnál most nincs igazán ok cinikusnak lenni, a világ legnagyobb telefongyártója (mellékesen a Telex olvasói között is a leggyakoribb márka) rendesen megemberelte magát.
A trükk igazából nem is bonyolult, csak annyi, hogy a telefon két legfontosabb alkatrészénél bebiztosították, hogy a (szinte) mindenki más számára elérhető csúcstechnológiánál eggyel jobbat használjanak.
A kameránál, vagyis a kamera szenzoránál aránylag egyszerű dolguk volt, hiszen ezt ők maguk gyártják, és egyszerűen nem adták oda senki másnak (még). Az okostelefonos kameraszenzorok piaca aránylag letisztult az utóbbi évekre, gyakorlatilag a Sony, a Samsung, és a kínai Omnivision uralja az egészet. Na, a Samsung most előállt egy új szenzorral, az Isocell HP2-vel, ami egyrészt 200 megapixeles felbontást tud, másrészt 16 képpontnyi információból képes egy pixelt varázsolni, ami kisebb felbontású, de sokkal jobb minőségű képet ad, főleg gyenge fényviszonyok mellett.
A másik hasonló csatatér a processzoroké, itt is három igazán nagy játékos van, az Apple, aminek a processzorai csak az iPhone-oknak elérhetőek, a tajvani Mediatek, ami az olcsó szegmensre koncentrál, és a Qualcomm, ami meg a kettő között mindenkit ellát. (Illetve jegyezzük még fel a szintén nagyrészt önellátó Huaweit.) A Samsung itt sokáig próbálkozott saját fejlesztéssel, az Exynos csipekkel, amelyek a kezdetek óta végigkísérték a Galaxy S-sorozat telefonjait, aztán egy idő után elkezdtek kiszorulni, ahogy a cég egyre inkább átállt a Qualcomm Snapdragon processzoraira.
Az S23-család az első, amiben már a hazai piacra szánt verziókban is Snapdragon lesz, amivel a Samsung kvázi elismeri az Exynos vereségét (vagy csak időt kér ezzel egy komolyabb fejlesztésre az évenkénti megjelenés terhe nélkül). Cserébe a Qualcommtól most nem csak egyszerűen az éppen elérhető csúcsot kapják, hanem abból is egy speciálisan a Galaxyhoz optimalizált és tuningolt verziót. Ez a Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, ami egy kicsit magasabb órajellel ketyeg, mint a tavaly novemberben bejelentett sima 8 Gen 2 (ami egyébként a Xiaomi 13-asokban és a OnePlus 11-esekben mutatkozik be, és a tesztekben elég magabiztosan lealázza az elődeit).
Ez tehát a Galaxy S23-család nehézfegyverzete, de fussuk át gyorsan az egyéb technikai paramétereket is:
- A szokásoknak megfelelően három modell lesz: az alap S23, az attól tulajdonképpen csak a méretében és az aksijában nagyobb S23+ (6,1 és 6,1 col; 3900 és 4700 mAh), és a topmodell S23 Ultra, 6,8 collal, 5000 mAh-val.
- Az Ultra ezen felül kap mindenféle extra kunsztot, nagyobb felbontású kijelzőt, az S Pen tollat.
- Gorilla Glass Victus 2 a kijelző borítása, ez az első telefon ilyennel, és elvileg strapabíróbb, mint bármi valaha.
- A szelfikamera 12 megapixelre nőtt, jól érezte az Apple, hogy az iPhone 14-eseknél itt az ideje elszakadni 12-es főkamerától, különben most azon menne a röhögés, hogy a Samsung hátrafelé tud annyi megapixelt, mint az iPhone előre.
Rövid időre alkalmunk nyílt ki is próbálni a most bejelentett készülékeket, és az első benyomások határozottan pozitívak. A szögletes dizájnú Ultra erősen elkülönül a lekerekített kistesóktól, viszont egyáltalán nem érződik féltéglának, mint általában az ekkora telefonok. Az pedig, hogy a világbajnok, 200 megapixeles optikát hová és hogyan zsúfolták bele a készülékbe, valami egészen misztikus rejtély, nyoma sincs a mostanában megszokott nagy bumszli kameraszigetnek a hátoldalon. A három lencse talán ha egy milliméterre kiemelkedik a telefon házából, már sokat mondok. És ebbe még egy 10-szeres optikai zoom is belefért, amihez ugye nem lehet megúszni a mozgó lencséket – ezt egy tükrös megoldással, elfektetve passzírozták bele a telefonba.
A kamera a gyakorlatban is egészen figyelemre méltó dolgokat produkált: egy ablaktalan, félhomályos raktárhelységben, behúzott ajtó mellett befotóztam vele a sarokban az asztal alá, és olyan képet adott, mintha fel lett volna kapcsolva a villany, se bemozdulás, se elmosódott részletek. Érdemes lesz majd vele megpróbálni az éjszakai égboltot, csillaghullást, tűzijátékot, ilyesmiket.
És most mindenkinek jól elrontom a kedvét
Igen, az árakról lesz szó. A három verzió alap, azaz legkisebb háttértárral szerelt változatai 410, 525, és 610 ezer forintért kerülnek a boltokba; emlékeztetőül, tavaly az S22-családnál ez 335, 410, és 490 ezer volt. Még egy összehasonlítás, a nagy rivális iPhone 14 széria, ott 450 ezer a sima, 630 a Pro Max modell alapára. Reflexből mondaná az ember, hogy persze, infláció, meg euróárfolyam, plusz áfa, de amúgy Nyugat-Európában is 2-300 euróval ugrott meg az ár az S22-esek óta. Vigasztaljon, hogy úgy néz ki, ezért most tényleg extrán jövőálló hardvert kapunk – az aránylag közeli jövőben jelentkezünk egy részletesebb teszttel is, hogy mennyire.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!