Atomjaira szedték az iPhone 14-et, hogy kiderüljön, mennyibe kerül valójában a gyártása
2022. október 9. – 11:08
A Nikkei Asia, Japán legnagyobb, nemzetközi piacra szánt, angol nyelvű gazdasági lapja. Évek óta nagy sikerrel futó cikksorozata szétszedni a legapróbb alkatrészekre az újonnan megjelent okostelefonokat, és kiszámolni azok árai alapján, hogy mennyibe kerülhet a gyártásuk. Most az új iPhone-generáció volt soron, azon belül is a csúcsmodell, a 14 Pro Max. A 128 gigás alapmodellt boncolták fel, aminek az amerikai ára 1099 dollár. (A Telex tesztjét egyébként itt olvashatja róla.)
Az analízis vége az lett, hogy alkatrészárban 501 dollárba kerül az Apple-nek egy darab iPhone 14 Pro Max. Tegyük gyorsan hozzá, hogy ez csak becslés, hiszen azt természetesen nem tudhatjuk, hogy az egyes alkatrészgyártóktól és beszállítóktól milyen mennyiségi kedvezményeket tud kicsikarni a cég. Azt is fontos látni, hogy ez csak az anyagár, ehhez még hozzáadódik maga az összeszerelés ára, a logisztika, csomagolás, marketing, ott van az egész mögött a kutatás-fejlesztés költsége, a viszonteladók és boltok árrései, a különféle adók, stb. Tehát azt ugyan kimondhatjuk, hogy alkatrészárban nagyjából a bolti ár felébe kerül egy új iPhone (pontosan 45,6%-ába), ez azért nem jelenti azt, hogy 100%-os haszonnal adja a telefonokat az Apple.
Az 501 dolláros ár egyébként váratlanul magasnak számít, a Nikkei elemzései az utóbbi években tipikusan 400-450 dollár közé hozták ki az aktuális iPhone-csúcsmodell árát. Az idei ugrást leginkább az új processzor, az A16 Bionic váratlanul magas, 110 dolláros ára okozza, ami több mint a duplája a tavalyi A15-ösének (ez rögtön meg is magyarázza, hogy miért csak a Pro modellek kapták meg idén az új csipet, a sima 14-esek pedig csak a tavalyit).
Érdekesség, hogy származási országokra lebontva a hazai, vagyis amerikai származású alkatrészek adják az ár legnagyobb hányadát, 32,4%-ot. Tavaly még a dél-koreai beszállítók voltak az első helyen (ez egyébként jellemzően az Apple legnagyobb riválisát, a Samsungot takarja, ami többek között az iPhone-ok érintőképernyőit és memóriacsipjeit gyártja). Idén már csak az alkatrészár negyede megy dél-koreai cégeknek, 11% a japánok, 7% a tajvaniak, és mindössze 4% a kínai gyártók részesedése.
Az adatokból mindenesetre az látszik, hogy az Apple-nek a szokásosnál többe kerül az aktuális iPhone-csúcsmodell gyártása, a fogyasztói árat viszont nem emelték (mármint az eredeti, amerikai árat, a forintárfolyam beomlása miatt elszállt hazai árakat most ne keverjük ide) – ebből az következik, hogy a telefoneladások árrését kicsit lejjebb engedték. Olyan nagyon azért nem kell sajnálni őket a derékszíj meghúzása miatt, van honnan engedni: a legutóbbi negyedévben 20 milliárd dollár körüli profitot termelt a cég, pedig akkor nem is dobtak piacra új telefont.
Az iPhone-ok termelte profitot egyébként szépen illusztrálja egy másik, hasonló alkatrészáras elemzés, amiben egy idei androidos csúcskészüléket, a Xiaomi S12 Ultrát szedtek szét. Az analízis arra jutott, hogy a fogyasztói ára ugyan jó 200 dollárral van az új iPhone alatt, az alapanyagára egy kicsit még magasabb is – és vélhetően még ezzel együtt is van rajta némi nyeresége a gyártónak.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!