A klímaváltozás miatt egyre inkább számolni kell a porral behurcolt kórokozókkal

2022. augusztus 24. – 08:48

Másolás

Vágólapra másolva

A klímaváltozás miatt a jövőben egyre inkább számolni kell a porral behurcolt kórokozókkal – hívja fel rá a figyelmet a Semmelweis Egyetem.

Mint írják, az éghajlatváltozás hatására új, a szervezet számára eddig ismeretlen allergének és kórokozók jelenhetnek meg, melyek az egészséges légző- és keringési rendszert is károsíthatják. Ráadásul a magasabb porkoncentráció hosszabb távon önmagában is káros, és több, porral „utazó” kórokozóval szemben egyelőre nincs védettségünk.

A klímaváltozás hozadéka az adott régióban nem honos kártevők, betegségek megjelenése. A széllel továbbított por is hordozhat az egészségre káros ágenseket: a gombaspórák, baktériumok és vírusok megtapadnak a poron, és a tüdőbe jutva gyulladást, allergiás reakciót vagy fertőzést okozhatnak. Felbukkanásuk az időjárási szélsőségek, például porviharok számával párhuzamosan nő, és földrajzi eredetüktől függően a szervezet teljesen új egészségügyi kihívásokkal találkozhat.

„A megnövekedett porkoncentráció önmagában is okozhat légzőszervi irritációt” – mondja dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója. „A tüdő sokat kibír, a légzőrendszer a 2,5 mikronnál nagyobb méretű részecskék zömét kiszűri. Azonban huzamosabb kitettség és a 2,5 mikron alatti koncentráció növekedése, amilyen a Magyarországon is már több alkalommal megjelenő, szaharai porvihar hatására tapasztalhattunk, hosszú távon krónikus tüdőbetegség kialakulásához vezethet” – mondja.

A szaharai pornapok tüdőbetegségekre gyakorolt hatását a sivatagos területekhez közelebb fekvő Kanári-szigeteken vizsgálták korábban. Azokon a napokon, amikor a koncentráció nagymértékű növekedését észlelték, az ismert tüdőbetegeknél a kórházba kerülés kockázata is nőtt.

Az erdőtüzek hatására szintén megemelkedik a 2,5 mikron alatti részecskekoncentráció, ami rontja az asztmás betegek tüneteit, akik emiatt gyakrabban szorultak kórházi kezelésre. A porkoncentráció emelkedése mellett a hőhullámok is hatással vannak a légzőrendszerre. Az ismert tüdőbetegek körében a külső hőmérséklet jelentős emelkedése ronthatja a betegség tüneteit, kórházba is kerülhetnek.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!