Megoldották a félmilliárd éves, szájjal ugyan rendelkező, de ánusz nélküli őslény rejtélyét

2022. augusztus 18. – 11:24

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Kínai és brit tudósok csoportja állítja, sikerült megfejteniük annak a félmilliárd éves, mikroszkopikus nagyságú őslénynek a rejtélyét, aminek szája volt, de végbélnyílása nem, írja a BBC.

Az apró, zsákszerű lény (Saccorhytus coronarius) kövületét 2017-ben fedezték fel, a tudósok először a gerincesek (köztük az emberek) legkorábbi őseihez, a deuterostomiák (újszájúak) csoportjához sorolták.

Tudósok egy csoportja most egy új tanulmányban azt írja, részletes röntgenvizsgálatok segítségével arra a következtetésre jutottak, a Saccorhytus-t eleve nem a deuterostomiák, hanem az ecdysozoák (vedlő állatok) törzsébe kellett volna sorolni.

Ez azt jelenti, hogy az őslény nem a gerincesek, hanem a rovarok és pókok egyik felmenője lehet.

A zavart az okozta a besorolásnál, hogy a lénynek ugyan volt szájnyílása, nem rendelkezett viszont ánusszal, ami a legtöbb ecdysozoa jellemzője.

„Elképzelhető, hogy a saját fejlődése során elvesztette – vagy nem is volt szüksége rá, mert egyszerűen egy helyben ült, és csak egy nyílással rendelkezett, amit mindenre használt” – magyarázta Emily Carlisle, a Bristoli Egyetem kutatója a BBC-nek.

Ezt az elméletet támasztja alá, hogy a részletes röntgenvizsgálatok szerint a száj körüli apró pöttyök nem kopoltyúk alatti pórusok nyomai (ahogy azt eredetileg feltételezték), hanem letört tüskéké, amiket az élőlény arra használhatott, hogy a tenger mélyén, az üledékes talajban megkapaszkodjon.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!