Egy új tanulmány szerint sokkal több állatfaj is létezhet a Földön, mint amennyit eddig ismerünk

2022. március 30. – 11:17

Másolás

Vágólapra másolva

„Ha nem tudjuk, milyen fajok léteznek, meg sem tudjuk őket védeni” – nyilatkozta a Guardiannak Bryan Carstens, az Ohio Egyetem biológus professzora, aki társszerzőként a Proceedings of the National Academy of Sciences nevű szaklapban ismertette kutatócsoportjának legújabb eredményeit.

A tanulmányuk szerint egy új DNS-alapú eljárással nemcsak jobban lehet majd azonosítani egy adott élőlény fajtáját, hanem a módszerrel akár új állatfajokat is felfedezhetnek a kutatók. Ez pedig később a fajvédelem szempontjából is hasznos lehet.

Jelenleg 8,7 millió földi növény- és állatfajról tudunk, de a kutatók szerint ez a szám jóval nagyobb lehet, mivel annak idején a fajok meghatározásakor csak azok külsejét és méretét vették figyelembe, nem pedig a génállományukat. A gének vizsgálatával azonban több eltérés is lehet egyes állatok közt, különösen az emlősök között, amelyeket „rejtett” vagy „rejtőzködő” fajoknak (angolul: cryptic mammal species) nevez a szakirodalom. Ilyen rejtett fajokra bukkantak 2018-ban Észak-Amerikában, ahol a barna denevér alfajt fedezték fel, valamint az afrikai elefántok és a lemúrok között is. Ezen rejtett fajok zöme többnyire magas csapadékmennyiségű és változó éghajlatú területeken fordul elő – mondta Daniel Persons, a kutatócsoport vezetője.

A 2018-ban felfedezett barna denevér – Fotó: Patrick Pleul via AFP
A 2018-ban felfedezett barna denevér – Fotó: Patrick Pleul via AFP

Ugyan több rejtett fajról már korábban is voltak feltételezéseik a kutatóknak, a mostani eljárással, (amely génszekvencián nyugszik, és egyfajta génkategorizálást jelent) pontosabb tudásuk lehet róluk, nem beszélve az eddig ismert állatfajokról, amelyek közül például a rovarok esetében hiányosak az ismereteik. Carserts szerint azonban ezen tudásuk most kitágulhat, az új modellezéssel az eddig ismert emlősök fajainak már 80%-át azonosították.

Mindezek a felfedezések a fajvédelem szempontjából is hasznosak lehetnek. Hiszen minél több ismeretünk lesz egy adott fajról, és minél több rejtett fajt ismerünk meg, annál hatékonyabban tudunk gondoskodni a védelmükről, megmenteni őket akár a kihalástól.

Carstens hozzátette: ha az új eljárásmódot a régi módszerekkel együtt alkalmazzák, azzal akár forradalmi változásokat is el tudnak élni az élőlények rendszertanában. Az eredeti eljárás ugyanis régi, a kutatók jelenleg is a svéd botanikus, Carl von Linné módszeréből eredeztetik a mostani vizsgálataikat. Ő alkotta meg a modern tudományos rendezés alapelveit, kidolgozva egyben a nevezéktant, amelyet az élőlények kettős elnevezéséhez ma is használnak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!