Amerikai iskolák nagy techcégeket pereltek be, szerintük ők felelősek a tanulók pszichés problémáiért

A seattle-i állami iskolai körzet pert indított több nagy amerikai technológiai vállalat ellen, azt állítva, hogy ezek a cégek felelősek a diákok „egyre súlyosbodó pszichés egészségügyi problémáiért”, és hátráltatják az iskolákat az oktatási feladataik elvégzésében – írja a Reuters.

A Google, a Facebook, a Snapchat és a TikTok anyavállalatai ellen benyújtott bírósági kereset azt állítja, hogy a termékeiket tudatosan úgy tervezték, hogy a fiatalokat a platformjaikhoz kössék, és az iskolai körzet szerint ez negatív hatással van a diákok pszichés egészségére.

Az iskolai körzet, amely közel ötvenezer diákkal Washington állam legnagyobbja, a keresetben azt állítja, hogy a cégek „sikeresen kihasználták a fiatalok sérülékeny agyát”, hogy maximalizálják a platformjaikon töltött időt, tovább növelve a profitjukat.

„A pszichés problémákkal küzdő diákok rosszabbul teljesítenek, ami arra késztette az iskolákat, hogy lépéseket tegyenek, többek között a tanárokat képezzék ki az ilyen tünetek felismerésére és kezelésére, valamint figyelmeztessék a diákokat a közösségi média veszélyeire. (…) A platformok jelentős mértékben hozzájárultak a fiatalok pszichés egészségügyi válságának kialakulásához, egyre többen küzdenek szorongással, depresszióval, önkárosító és öngyilkossági gondolatokkal” – áll a keresetben, amelyben pénzbeli kártérítést és egyéb szankciókat is követelnek, írja a CNN.

A Facebook anyavállalata, a Meta közleményében reagált az ügyre. Azt írták, hogy több mint harminc eszközt fejlesztettek ki a tizenévesek és családjaik támogatására, és továbbra is szorosan együttműködnek a szakértőkkel, a politikai döntéshozókkal és a szülőkkel.

A Google azt közölte, hogy a platformjaikon „erős védelmet és dedikált funkciókat vezettek be a gyerekek jólétének érdekében”, míg a Snapchat azt kommunikálta, hogy több mentális egészségügyi szervezettel is együttműködnek, és hogy számukra a felhasználóik jóléte a legfontosabb prioritás.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!