Élő örökség: az AnnART performanszfesztivál digitális archívuma épül Sepsiszentgyörgyön
25 év után a régi önkéntesek segítségével húzzák fel ismét az AnnART-sátrat Sepsiszentgyörgyön. A Szent Anna-tó melletti sátorverés nyitotta meg minden nyáron 1990 és 1999 között az AnnART Nemzetközi Performansz Fesztivált, amely fontos katalizátora volt a helyi művészeti életnek és amely nélkül például talán a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér sem létezne Sepsiszentgyörgyön. A MAGMA csapata és munkatársaik ebben az évben az AnnART digitális archívumát építik, hogy a régió szellemi kulturális örökségének ezt a fontos szeletét kutathatóvá tegyék.
Az AnnART Archívum projekt a MAGMA Kortárs Közeg Egyesület kezdeményezésére indult, és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeummal, valamint az ETNA Alapítvánnyal együttműködésben, az utóbbi dokumentációs gyűjteményére építve, illetve annak bővítésével valósul meg. A projekt célja több mint 150 hazai és nemzetközi alkotó több mint 200 művészeti akciójának, valamint az ezek mögött húzódó szervezési folyamatok dokumentációjának digitalizálása és az intézménytörténeti összefüggések megvilágítása, olvasható a projekt weboldalán.
Az AnnART Nemzetközi Performansz Fesztivál Baász Imre képzőművész kezdeményezésére indult a rendszerváltás után, először a köré szerveződő fiatal művészek vettek részt rajta, a második fesztiválnak pedig már volt egy külföldi meghívottja is, de mire megérkezett, Baász Imre egy orvosi műhiba miatt meghalt. Szervezőtársa, Ütő Gusztáv ekkor vette át a főszervezői szerepet, köré szerveződött az ETNA művészeti csoport.
„Ütő Gusztávnak volt egy alapos archiválási tevékenysége, ami rendkívül gazdag anyagot eredményezett, erre építjük a digitális archívumot, ezt próbáljuk bővíteni. Nagyon sok fotós-videós volt a helyszínen, és mivel az élőművészeti alkotások dokumentációja potenciálisan mindig befejezetlen, minden dokumentum át tudja értékelni ezeket, ezért mi is gyűjtünk ilyen felvételeket. De a levelezéseket, a pályázatírás dokumentumait is archiváljuk, egy művészeti eseményt lehet rekonstruálni olyan módon is, hogy mi volt az a háttérapparátus, ami kellett hozzá, hogyan járult hozzá például a civil társadalom megnyílása, a Soros Alapítvány finanszírozása, a Kovászna Megyei Kulturális Felügyelőség támogatása” – magyarázta Miklós Szilárd képzőművész, az archívum kurátora.
Az archívum – a performansz természetéhez illően – nyitott és részvétel alapú lesz, „amely előkészíti és lehetővé teszi az élő akciók újrajátszását és potenciális meghosszabbítását a legkülönbözőbb (technikai) médiumokon keresztül. Ennek a megközelítésnek további célja, hogy valamilyen formában felidézze azt az intenzitást, amellyel ezek az akciók újraélesztették a rendszerváltás első évtizedének nyilvánosságát” – olvasható a honlapon.

Az első esemény, amelyen a közönség ismét kapcsolatba léphet a korábbi élő akciókkal a július 24-25-ére időzített Élő Téka lesz a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum udvarán. Itt állítják fel az AnnART-sátrat, az archívum legnagyobb tárgyát. „A sátrat, amit Ütő Gusztáv vázlatai alapján Benczédi Sándor építész tervezett, minden évben felhúzták, rituális esemény volt maga a sátorfelhúzás is. Megkeressük a régi önkénteseket, akik még tudják, hogy a 25 éve bedobozolt hat méteres sátrat hogy lehet összeszerelni, kicsit izgulunk is, reméljük, hogy még összerakható… ezt a protointézményt felhúzzuk a múzeumi térben, mint egy archív tárgyat, és mellette LED-es kijelzőn lehet archív felvételeket nézni vagy művészekkel, volt résztvevőkkel szót váltani” – mondta Miklós Szilárd. „Reméljük, hogy az Élő Téka keretében kialakulnak majd beszélgetések és feltörnek emlékek. Nagyon fontos egy-egy akció kapcsán, hogy hogyan emlékeznek az emberek, az, ahogy az emlékekben tovább él, az akció fontos része” – tette hozzá. A projekt keretében egyébként interjúk is készülnek majd szervezőkkel, résztvevő művészekkel, egykori önkéntesekkel.
Bár időközönként Sepsiszentgyörgyön is voltak akciók, az AnnART legmarkánsabb helyszíne a Szent Anna-tó partja volt, ami már a rendszerváltás előtt is „mitikus szabadságszigetnek” számított a fiatalok körében, ahogy Miklós Szilárd fogalmazott. 1981-ben, Anna-napkor itt történt, hogy ismeretlen személyek magyar zászlót tűztek ki a tóparti kápolnára, aminek meg is lett a következménye, sok fiatalt kihallgatott akkor a Securitate. A fesztivál helyszínének megválasztásában valószínűleg a Szent Anna-tó történeti és szimbolikus rétegzettsége is szerepet játszott.


A fesztiválon résztvevő művészek sokszor használták ki a tó vagy a fák jelenlétét. „A természeti környezet »társperformer« volt. A művészek gyakran ástak be a földbe, úsztak be a tóba, megküzdöttek az időjárással, és használták a tópartot vagy a fákat alkotásaik részeként. Matei Bejenaru performanszában egy fa körül lépkedett körbe, mint egy óraműszer, felsorolva és az egész életét dátumokban. Csakhogy akkor még nem tudta, hogy ettől a fa törzse addig súrlódik, hogy a következő évre kiszárad. Számos eltérő példa mutatja, hogy az ilyen típusú művészeti akciók hogyan épülnek össze a környezettel, a kápolnával, a keresztény rituális búcsújáróhellyel” – mondta a kurátor.
Az akcióművészet, és ezen belül a performanszművészet szorosan kapcsolódik a rendszerváltáshoz. „Egész Kelet-Európára jellemző volt a performanszművészet népszerűsége a rendszerváltás után, de mivel Románia volt talán a legelszigeteltebb a régióban, itt ez valószínűleg még erőteljesebb volt, mondjuk ahhoz képest, hogy Magyarországon az újdonságértéke és a kritikai, bomlasztó ereje már tesztelve volt a '70-es, '80-as években” – magyarázta Miklós Szilárd. Romániában egyébként a 90-es években három performanszfesztivál is működött, az AnnART mellett, a négy kiadást megélt temesvári Zóna (1993-2004) és a iași-i Periferic (1997-2001).

Az alapító Baász Imrének már a rendszerváltás előtt is voltak akciói, 1981-ben, a Román Kommunista Párt fennállásának a 60. évfordulójára Sepsiszentgyörgyön rendezett megyei kiállításon például olyan műalkotással vett részt, amely egy performanszból és egy installációból állt. A performansz lényege az volt, hogy barátaival a kommunista párt korai illegális szórólapozását imitálva, éjszaka szórták szét a városban a kiállításra szóló meghívót, emiatt be is vitték őket kihallgatásra, de nem sikerült semmilyen szabálysértésen kapniuk a művészeket. „A performansz mindig az élő esemény intenzitása köré épül, de azzal nem zárható le a műalkotás, mindig van egy viszony az élő esemény és az azt rögzítő, dokumentáló apparátus között, ezért érdekes a párhuzam azzal a totalitárius kontrollal, ami a társadalmat jellemezte akkor. Ezzel a performanszával Baász beugrasztotta a rendszert, lelepleződött, hogy rögzít a gépezet” – mutatott rá Miklós Szilárd.


A performanszművészet a fesztiválnak és szervezőinek köszönhetően élő hagyománnyá vált Sepsiszentgyörgyön, a Művészeti Líceum diákjai, akik az AnnART-on is önkénteskedtek, „bátran nyúltak ehhez a műfajhoz, fesztiválokat szerveztek maguknak a művészeti líceumban vagy a városi parkban” – hívta fel a figyelmet a kurátor. Róluk szól az Önkéntes újhullám, a MAGMA Kiállítótér aktuális kiállítása, amely a tervek szerint bővül, a következőkben nyomon követik, hogy az AnnART akkori önkénteseinek későbbi munkásságában hogyan ismerhető fel a művészetszervezés vállalása és a műfaji nyitottság, amit az olyan helyi művészek, tanárok inspiráltak, mint Ütő Gusztáv vagy Hervai Katalin. Az AnnART-on önkénteskedő művészetis középiskolások közül kerültek ki a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér alapítói, de például a temesvári Simultan videó- és kísérleti zenei fesztivál szervezője, Kozma Levente is, emelte ki Miklós Szilárd.

Arra, hogy miért maradt abba tíz kiadás után a fesztivál, a kurátor szerint nincs pontos válasz. „A performanszhullám akkor elcsendesedett, a finanszírozás is nehezebbé vált, de Ütő Gusztáv folytatta a tevékenységét mint olyan képzőművész, akinek művészetében a cselekményművészet továbbra is központi szerepet játszott, benne van a performanszfesztiválok nemzetközi hálózatában, ugyanakkor folyamatosan mobilizálja ezen a téren a környezetét” – mondta a kurátor.

„A partnerségünk a Székely Nemzeti Múzeummal arra próbál építeni, hogy a performansz és az ehhez kapcsolódó efemer művészet nagyon jelentős öröksége a városnak, a régiónak, de kérdés, hogy hogy lehet kanonizálni, miután nem véges az alkotás” – mondta Miklós Szilárd. „A performansz mindig kétségbe vonja azt, hogy mi a műtárgy, mi az érték, mi a hierarchia, mindig van egy potenciális zavaró ereje. Ugyanakkor ezt a zavaró erőt, ezt az úgynevezett avantgardista attitűdöt is nagyon könnyen szimbolikus tőkévé, hatalommá lehet alakítani. Ezért ebből tudás kell termelődjön, ennek pedig a módszeresség a feltétele, az, hogy múzeumi kontextusban egy idő után generációk és társadalmi rétegek között is lefordítható legyen, konklúziókat lehessen levonni belőle és a fiatalok magukénak tudják tekinteni, úgy tudjanak elindulni az életben, hogy legyenek olyan referenciáik, amik az itteni valóságban érlelődtek” – magyarázta a kurátor.
A projekt részeként kiállításokat és kiadványt is terveznek a jövőben, de céljuk az is, hogy még idén ősszel középiskolákban és egyetemeken műhelyfoglalkozásokat és beszélgetéseket szervezzenek az archívumhoz kapcsolódóan.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!