A belga antarktiszi expedícióról nyílik kiállítás a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban

A belga antarktiszi expedícióról nyílik kiállítás május 16-án, pénteken, 17 órától a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban – tájékoztat az intézmény közleménye. Az első sarki éjszaka álma – Belgica – az antarktiszi expedíció (1897–1899) című vándorkiállításon többek között Emil Racoviță laboratóriumának rekonstrukcióját is megnézheti a közönség.

Az expedíció bizonyította be elsőként, hogy lehetséges a telelés az antarktiszi vidéken. Az Adrien de Gerlache vezette csapat tagja volt többek között Emil Racoviță biológus, barlangkutató, a bioszpeleológia megalapítója, valamint Roald Amundsen, a déli-sark későbbi norvég felfedezője. A tájékoztatás szerint a kiállítás ennek az első emberi áttelelésnek a történetét meséli el az Antarktiszon, bemutatva a legénység megpróbáltatásait: félelmét, kimerültségét, elszigeteltségét és bátorságát.

A tárlatot először 2024-ben mutatták be a bukaresti Grigore Antipa Természettudományi Múzeumban, a Belgica kutatóhajó visszatérésének 125. évfordulója alkalmából.

A korabeli tárgyak, dokumentumok, naplórészletek és fényképek kiállítása mellett a készítők törekedtek arra, hogy a hajó fedélzetének hangulatát is megtapasztalják a látogatók a hiteles források alapján felépített díszletekben. A belga antarktiszi expedíció volt az első olyan út a kontinensre, mely során fényképeket is készítettek.

A közleményben a készítők hangsúlyozzák, hogy a kiállítás célja nem csupán a történelmi tények bemutatása, hanem az is, hogy a látogatók minél közelebb kerüljenek ahhoz, amit a Belgica 19 fős legénysége átélt.

A látványos vándorkiállítás szervezője a bukaresti Grigore Antipa Természettudományi Múzeum. A kolozsvári helyszín lesz az első állomás Bukaresten kívül. Az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeumban a tárlat szeptember 30-ig lesz látogatható, keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!